deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR ve Vídni
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rok 1968 v Československu a v Rakousku

Dne 19. května 2018 se při příležitosti 50. výročí Pražského jara 1968 uskutečnilo vzpomínkové setkání ve slavnostních prostorách vídeňské radnice. Vzpomínkový večer společně připravily Velvyslanectví České republiky ve Vídni a Rakousko-česká společnost.

Slavnostního večera se zúčastnilo více než 300 hostů z řad politické reprezentace obou zemí a z vídeňské diplomatické i krajanské komunity. K účastníkům patřili Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje, Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina, Petr Vokřál, primátor města Brna, Angela Fichtinger, předsedkyně rakousko-české parlamentní skupiny a poslankyně Národní rady, Margot Klestil-Löffler, bývalá první dáma a velvyslankyně v ČR, a Karl Peterlik, který působil na rakouském Vyslanectví v Praze v roce 1968 a v roce 1989 tamtéž jako velvyslanec.

Akce sloužila jako poděkování Rakousku obecně a Vídni zvláště za vstřícnost projevenou v roce 1968 vůči českým emigrantům. Vzpomínkové shromáždění bylo spojeno s výstavou o roce 1968 v Československu, jakož i s výstavou o dobových česko-rakouských vztazích včetně představení Čechů, kteří do Rakouska emigrovali a v nové vlasti uspěli.

Shromáždění se spolu s dobovými pamětníky zúčastnil také prezident Rakousko-české společnosti a dlouholetý starosta Vídně Michael Häupl, který nad akcí převzal záštitu. Pro starostu Häupla šlo nadto o příležitost rozloučit se v úřadu, který opouští po 24 letech.

Projev předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radka Vondráčka, který byl nucen plánovanou účast na poslední chvíli zrušit, přednesla velvyslankyně České republiky v Rakousku Ivana Červenková.

Hosté mohli shlédnout krátký film o roce 1968 a spolupráci mezi Československou televizí a rakouskou televizí ORF. Díky této spolupráci mohla být o situaci v Československu informována světová veřejnost. Dále si hosté mohli vychutnat cimbálovou hudbu v podání skupiny Harafica.

Během večera poblahopřála velvyslankyně Ivana Červenková spolu se starostou Michaelem Häuplem významnému zástupci české krajanské komunity Eduardu Harantovi k jeho 88. narozenimám.

O slavnostním večeru informovala v hlavní zpravodajské relaci Česká televize a rakouská tisková agentura APA. Tematický článek zveřejnil na svém webovém portálu rovněž prestižní čtvrtletník Cercle Diplomatique.

přílohy

Projev předsedy Sněmovny Radka Vondráčka 284 KB PDF (Acrobat dokument) 24.5.2018

Tschechoslowakei und Österriech um 1968, J. Čistecký 13 MB PDF (Acrobat dokument) 12.6.2018

Galerie


Rok 1968 v Československu a v Rakousku