deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Parlamentsdirektion / Thomas Jantzen
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Senátní delegace jednala v Rakousku o svobodě a regulaci médií

Ve dnech 15. – 18. září 2020 navštívila Rakousko delegace Stálé komise Senátu Parlamentu České republiky pro sdělovací prostředky pod vedením místopředsedy Senátu Jiřího Oberfalzera. Cesta měla především za cíl seznámit české zákonodárce s rakouskými zkušenostmi v oblasti mediálního zákonodárství či v otázce kontroly veřejnoprávních médií.

Hlavní programový bod návštěvy představovalo jednání se zákonodárci v Rakouském parlamentu. Delegaci nejprve přijala místopředsedkyně Spolkové rady Elisabeth Grossmann, následně senátoři jednali s protějšky z věcně příslušného Výboru pro ústavu a federalismus Spolkové rady a Ústavního výboru Národní rady. Diskuse se věnovala otázce složení a pravomocí kontrolního orgánu veřejnoprávní televize a rozhlasu či postavení veřejnoprávních médií v konkurenci médií soukromých.

Kromě jednání v parlamentu se delegace rovněž setkala se zástupcem odboru pro mediální právo spolkového kancléřství, který senátory seznámil s utvářením rakouské legislativy v oblasti kontroly veřejnoprávních a soukromých médií, ale i s nástroji, které Rakousko uplatňuje proti šíření “fake-news” a nenávisti na webu.

Delegaci dále v sídle veřejnoprávního rozhlasu a televize ORF přijal generální ředitel Alexander Wrabetz, v sídle zemského studia ORF, které připravuje program pro národnostní menšiny ve východním Rakousku (tedy i české vysílání), pak ředitel Werner Herics.  

Na okraj hlavního programu delegace zavítala do dvojjazyčné Základní školy Školského spolku Komenský. V doprovodu Autora Pavla Baňky shlédla výstavu fotograffií v Českém centru Vídeň.

Galerie


Senátní delegace jednala v Rakousku o svobodě a regulaci médií