deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © senat.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Senátní Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost jednal ve Vídni

Ve dnech 14. a 15. září jednala ve Vídni delegace Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlametu ČR složená z předsedy Pavla Fischera a místopředsedů výboru Tomáše Jirsy a Patrika Kunčara.

V rakouském parlamentu se delegace setkala s předsedou Výboru pro obranu Wolfgangem Beerem a předsedou Výboru pro zahraniční věci Spolkové rady Eduardem Köckem, jakož i dalšími členy těchto výborů. Následovalo jednání s Výborem pro obranu Národní rady v čele s Reinhardem E. Böschem.  Českou delegaci dále přijali generální sekretář ministerstva zahraničí Peter Launsky-Tieffenthal a generální sekretář ministerstva obrany Dieter Kandlhofer.

Návštěva potvrdila velmi dobré a intenzivní vztahy na parlamentní úrovni. Diskutována byla bilaterální bezpečnostní a obranná spolupráce, regionální i evropské projekty. Účastníci si vyměnili názory na hlavní světové strategické a bezpečnostní výzvy, přičemž se shodli na významu kybernetické bezpečnosti. Jednání se nevyhnulo problematice pandemie COVID-19 a s ní spojených ekonomických a sociálních výzev. Potvrdilo také vzájemný zájem na zachování otevřených hranic, mj. i s ohledem na množství pendlerů, kteří jsou potřební i pro rakouské hospodářství, nebo blížící se lyžařskou sezónu v rakouských Alpách. Jakkoli existují zásadní odlišnosti v názorech na jadernou energetiku či dominantní roli obnovitelných zdrojů, obě strany se shodly na významu otevřené komunikace.