deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Harald Klemm Diplomatica
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy Vídeň múzická

České velvyslanectví ve Vídni hostilo 8. září 2022 vernisáž výstavy ,,Vídeň múzická‘‘. Výstava vznikla ve spolupráci Velvyslanectví České republiky ve Vídni a Českého centra Vídeň, Alšovy jihočeské galerie a za podpory ČEZ a.s. Samotná expozice se koná ku příležitosti 45. výročí podpisu Charty 77. V rámci výstavy představují svá díla tři disidenti a umělci, Eugen Brikcius, Ondřej Kohout a Eva Vones.

Všichni tři umělci přišli do Vídně na pozvání tehdejšího kancléře Bruna Kreiskyho poté, co podepsali Chartu 77. Do Rakouska se vystěhovalo na dvě stě disidentů, často s celou rodinou, a většinou i v zemi natrvalo zůstali. Přišla i řada umělců. Vzpomínku na dobu po odchodu z vlasti a poděkování kancléři Kreiskymu vyjádřila ve své úvodní řeči také kurátorka výstavy Zuzana Brikcius. Večer hudebně doprovodili Josef Janíček (The Plastic People of the Universe) spolu s Hanou Skopcovou. Vlastní výstava byla otevřena verši umělce, básníka, esejisty Eugena Brikciuse a bývalého fotbalové legendy, mistra Evropy z roku 1976 Antonína Panenky.

Slavnostní večer zahájil velvyslanec České republiky ve Vídni, Jiří Šitler, na nějž navázal ředitel Alešovy Jihočeské Galerie Aleš Seifert. Hosty přivítal v zastoupení vídeňského starosty a hejtmana Michaela Ludwiga předseda výboru pro oblast kultury a vědy ve Vídni Gerhard Schmidt a Vojtěch Sedláček, předseda správní rady Nadace Olgy Havlové. Tvorbu jednotlivých umělců představila kurátorka Zuzana Brikcius. Básník a filozof Eugen Brikcius se zapsal do dějin českého výtvarného umění již v šedesátých letech minulého století jako autor filozofického happeningu a landartu dříve, než se tyto akce začaly zařazovat do kunsthistorických termínů. Komunistickým režimem byl pro své umělecké vyjádření a postoje kriminalizován dávno před rokem 1977. Ondřej Kohout proslul svými silně pointovanými figurativními obrazy, které s nadsázkou a často se zničující ironii komentují naše dasein.


Další fotografie z akce k dispozici také zde.

Galerie


Vernisáž výstavy Vídeň múzická