deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Vídeň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vídeň se již potřetí potkala s Prahou

Ve čtvrtek 21. dubna proběhlo na Velvyslanectví České republiky ve Vídni zahájení 3. ročníku kulturního festivalu "Vienna meets Prague" 2022. Hlavním bodem programu večera byl koncert uskupení Wiener Klavierquartett, světově proslulého klavírního kvartetu s rakousko-českým obsazením. Koncert na dílech W. A. Mozarta, J. Suka, G. Wolfganga či A. Dvořáka ilustroval bohatost české a rakouské klasické hudby. V prostorách velvyslanectví byla ve stejný den představena výstava fotografií Andreje Kasíka, Prag Analog.

Po oficiálním zahájení festivalu chargé d’affaires Jakubem Novákem a hlavními pořadateli festivalu Annou Rendl a Ludgerem Hagedornem si diváci poslechli koncert vyhlášeného klavírního kvartetu Wiener Klavierquartett. Představený repertoár složený z děl českých a rakouských skladatelů byl velmi pestrý, sahající od dob klasicismu až do současné klasické hudby. Klavírní kvartet Es dur, KV 493 od ve Vídni působícího milovníka Prahy Wolfganga Amadea Mozarta následovala méně známá, ale velmi působivá skladba soudobého rakouského skladatele Gernota Wolfganga, "From Vienna with love". Koncert byl uzavřen pozdně romantickým Klavírním kvartetem a moll, Op. 1 z pera Josefa Suka a jako přídavek hudebníci uvedli skladbu jeho učitele, Antonína Dvořáka. O vztahu těchto dvou velikánů české klasické hudby pověděl publiku zajímavou anekdotu violoncellista Jan Ryska. Slyšet živou hudbu po téměř dvouleté pauze bylo pro diváky i umělce velkým potěšením.

Pomyslné setkání Vídně a Prahy se neuskutečnilo jen na úrovni hudebního, ale také vizuálního umění. V průběhu večera si totiž mohli hosté prohlédnout výstavu fotografií Andreje Kasíka, Prag Analog. Jeho černobílé fotografie dokonale zachycují jedinečnou atmosféru českého hlavního města, a to jak na ikonických stavbách Karlova Mostu a Národního divadla, tak na obyčejných malostranských ulicích. Program večera byl uzavřen tradičním networkingem, který hostům umožnil navzájem se seznámit.

V následujících dnech festival pokračoval například filmem Jana Němce O slavnosti a hostech, debatou se spisovatelkou a držitelkou řady ocenění (např. Magnesia Litera Kniha roku 2019 za román Hodiny z Olova) Radkou Denemarkovou anebo koncertem zpěvačky a výrazné tváře české nezávislé scény Amelie Siby. 3. ročník festivalu Vienna meets Prague se uskutečnil za podpory Velvyslanectví České republiky, hlavního města Prahy, města Vídně, ministerstev kultury obou zemí a dalších českých a rakouských institucí. Ve dnech 21. - 24. června 2022 mohlo vídeňské publikum navštívit výstavy, koncerty, autorská čtení i přednášky. Letošní festival bude pokračovat od 24. května do 19. června. Více o festivalu se můžete dozvědět přímo na jeho internetových stránkách www.viennameetsprague.com.

Galerie


Vídeň se již potřetí potkala s Prahou