česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spuštění internetových stránek „Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí“

Dne 1. 6. 2018 spustilo Ministerstvo zahraničních věcí nové internetové stránky, kde Češi žijící v zahraničí naleznou na jednom místě základní informace českých ministerstev a úřadů za účelem usnadnění vyřizování jejich správních, finančních a dalších záležitostí v České republice i s ohledem na jejich možný návrat.

Internetové stránky „Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí“  jsou prvním z konkrétních výsledků a jedním z hlavních cílů činnosti Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí (dále „Komise“).  Ustavení Komise vzala vláda ČR na vědomí svým usnesením č. 304 z 19. dubna 2017 v návaznosti na usnesení Senátu Parlamentu ČR z 1. prosince 2016 č. 43 k závěrům konference „Diaspora jako partner mateřského státu“. Komise je meziresortním koordinačním orgánem, jehož členy jsou zástupci devíti českých ministerstev, a klade si za cíl podpořit vzájemnou informovanost a spolupráci orgánů státní správy v krajanské problematice. Bližší informace o činnosti Komise lze nalézt zde. Tiskovou zprávu na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí najdete zde.

Uživatelé stránek Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí naleznou v jednotlivých tematických sekcích odkazy na webové stránky konkrétních ministerstev a úřadů. Dle případného zájmu uživatelů budou tematické sekce dále rozšiřovány.

Správu uvedených internetových stránek provádí pracoviště oddělení zmocněnce pro krajanské záležitosti MZV.