česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové příležitosti při rozvoji litevské energetické infrastruktury

V lednu 2022 EU schválila podporu druhé fáze energetických projektů pro pokračování synchronizace litevské elektroenergetické soustavy s kontinentální evropskou. Litevský provozovatel elektrické přenosové soustavy společnost Litgrid obdrží z unijního fondu Connecting Europe Facility (CEF) dalších 41 mil. EUR.

Evropské investice mají být v Litvě vynaloženy na posílení a modernizaci místní elektrorozvodné sítě, na zařízení pro regulaci frekvence a na modernizaci IT řídících systémů. Financovány mají být např. rozvodna Darbenai, rekonstrukce přenosového vedení 330 kV Klaipeda-Grobine a systémy informačních technologií přenosové soustavy.

Společnost Litgrid zatím realizovala 3 ze 14 strategických státních projektů, které mají zajistit synchronizaci energetického systému Litvy s kontinentální Evropou do roku 2025. Synchronizace vyžaduje nejen vybudování nového spojení s Polskem, ale také posílení vnitřních elektrických přenosových sítí, přípravu systémů na odpojení od sítě IPS/UPS a nezávislý frekvenční management.  

Projekt synchronizace litevské elektroenergetické soustavy s kontinentální evropskou (CESA) představuje příležitost i pro české firmy z oblasti energetického průmyslu, které se o zakázky v Litvě mohou ucházet.

Ucelená informace o všech synchronizačních projektech schválených v r. 2019 vládou Litevské republiky je k dispozici v angličtině na webové stránce společnosti Litgrid nebo kontaktujte obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky ve Vilniusu (e-mail: commerce_vilnius@mzv.cz, tel. +370 5 266 10 56, Dr. Kristina Karvelyte).

Dr. Kristina Karvelyte, ekonomický specialista, Velvyslanectví České republiky v Litvě