česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Prezidentský palác Litevské republiky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový velvyslanec v Litvě předal pověřovací listiny prezidentce Litevské republiky

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ČR v Litevské republice Vít Korselt předal dne 15. října 2018 při slavnostním ceremoniálu své pověřovací listiny prezidentce Litevské republiky Dalie Grybauskaité.

Předání listin předcházelo zdvořilostní přijetí velvyslance na Ministerstvu zahraničních věcí u náměstka ministra Albinase Zananavičiuse, ředitelky odboru evropských zemí Jolanty Balčiuniené a ředitele odboru státního a diplomatického protokolu Neilase Tankevičiuse. Obě strany se shodly na tom, že vzájemné vztahy jsou na velmi dobré úrovni, bez sporných momentů a s potenciálem dalšího rozvoje do budoucna. Pozice obou zemí jsou v mnoha ohledech blízké až totožné a spojuje je podpora unijní a transatlantické orientace. Litva si váží českého příspěvku k bezpečnosti regionu v podobě aktivního zapojení do působení praporu rozšířené předsunuté přítomnosti (eFP) NATO i  zapojení do ochrany vzdušného prostoru nad Pobaltím (Baltic Air Policing), má zájem na posílení spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany včetně boje s kybernetickými hrozbami, mezi zeměmi Visegrádu a severskými státy, v rámci Východního partnerství atd. V bilaterální rovině zazněla podpora ekonomické spolupráci, pokračování velmi dobrých vztahů na pracovní úrovni mezi oběma ministerstvy zahraničních věcí, mezi dalšími resorty, na půdě parlamentu, ale i v oblasti kultury, vzdělávání či vědy a techniky.

Ministerstvo zahraničních věcí Litevské republiky zveřejnilo tiskovou zprávu o přijetí velvyslance na svých stránkách, stejně jako Prezidentský palác.