česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixers.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID 19 - aktuální podmínky pro vstup do Litevské republiky

ČR je pro Litevskou republiku zemí s vysokým rizikem nákazy nemoci COVID 19.

VSTUP NA ÚZEMÍ LITVY

Pro cestující z ČR platí pravidla odpovídající zařazení ČR mezi tzv. červené země. Cestující z ČR musí vyplnit online registrační formulář ne dříve než 48 hodin před zahájením cesty a absolvovat PCR test provedený ne dříve než 72 hodin před příjezdem do Litvy nebo antigenní test ne dříve než 48 hodin před příjezdem s negativním výsledkem, který je třeba doložit příslušným potvrzením.  Test na COVID 19 je povinný pro osoby starší než 16 let. Po vstupu do Litvy je povinná 7denní izolace.

Požadavek na provedení testu a izolaci se nevztahuje na osoby, které COVID 19 prodělaly v posledních 6 měsících, a osoby, které byly plně naočkovány. 


OČKOVANÉ OSOBY

Požadavek na provedení testu a izolaci se nevztahuje na osoby, které COVID 19 prodělaly v posledních 6 měsících, a osoby, které byly plně naočkovány. Tyto skutečnosti je třeba doložit evropským vakcinačním certifikátem, resp. lékařským potvrzením v angličtině.

Ke službám (do hotelů, restaurací, shopping mallů apod.) mají přístup pouze osoby očkované a ty, které v posledních 180 dnech prodělaly COVID 19 (počítáno od pozitivního výsledku PCR testu).


TESTOVANÉ OSOBY

Osoby neočkované a s negativním PCR či antigenním testem se musí po vstupu do Litvy na 10 dnů izolovat.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby, které průkazně prodělaly COVID 19 v posledních 180 dnech (počítáno od pozitivního výsledku PCR testu), mohou vstoupit do Litvy pouze za podmínky vyplnění příjezdového formuláře. S potvrzením o prodělané nemoci mají rovněž přístup ke všem službám v Litvě.


DĚTI

Děti do 16 let mohou vstoupit do Litvy bez testu. Děti do 12 let mají přístup ke službám (hotely, restaurace, shopping mally apod.) bez omezení, děti nad 12 let musí prokázat buď plné očkování, prodělání nemoci COVID 19 nebo negativní výsledek PCR testu.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Při vstupu do Litvy veřejnou dopravou (letadlo, autobus, vlak, loď) je třeba vyplnit ne dříve než 48 hodin před zahájením cesty online registrační formulář. Při individuálních cestách vlastním prostředkem je třeba vyplnit příjezdový formulář do 24 hodin od vstupu do Litvy.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

- Osoby starší 6 let musí ve vnitřních prostorách a v dopravních prostředcích nosit roušku s přikrytím úst a nosu. Venku není rouška povinná, pokud se dodržují odstupy minimálně 2 metry;

- účastníci akcí v uzavřených prostorách musí nosit respirátory nejméně úrovně FF2 a zcela zakrývat po celou dobu akce nos a ústa;

- provoz ubytovacích zařízení a restaurací není omezen, kontroluje se vakcinační/covidový certifikát;

- provoz prodejen není omezen, při vstupu do shopping mallů je kontrolován vakcinační/covidový certifikát;

- zdravotnická zařízení musí zajistit obsloužení pacientů. Po posouzení - osobní nebo vzdálenou formou - zdravotního stavu pacienta musí rodinný lékař nebo jiný zdravotnický pracovník zvolit způsob poskytnutí služby nejlépe vyhovující zájmům pacienta.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Při zjištění nákazy v Litvě se je třeba na tel. čísle 1808 objednat na PCR test a při pozitivním výsledku se izolovat 10 dnů.


TRANZIT

Na tranzit přes Litvu nejrychlejší cestou se žádné podmínky nevztahují.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Ministerstvo zdravotnictví Litevské republiky: www.sam.lrv.lt

Národní centrum veřejného zdraví: www.nvsc.lrv.lt 

Velvyslanectví České republiky ve Vilniusu: www.mzv.cz/vilnius


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Přehled podmínek návratu do České republiky.