česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixers.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vycestování z České republiky a vstup do Litevské republiky

Vláda České republiky rozhodla 23. 4. 2020 o ukončení platnosti omezení v souvislosti s cestami z ČR do zahraničí. Vláda Litevské republiky rozhodla, že občané ČR mohou od 1. 6. 2020 vstoupit do Litvy bez dalších podmínek.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Od 27. 4. 2020 mohou občané ČR opět cestovat do zahraničí, omezením však mohou být restriktivní opatření pro vstup cizinců do ostatních států. Občané ČR mají možnost se po návratu vyhnout karanténě, pokud předloží maximálně čtyři dny starý negativní test na COVID-19, který si obstarají v zahraničí na vlastní náklady. Na výjezdy do 3 dnů stačí bezprostředně před odjezdem provedený test z ČR.

Souhrnná informace o podmínkách vycestování z ČR je k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ LITVY 

Od 1. 6. 2020 otevřela Litva hranice občanům těch zemí EU, v nichž bylo v posledních dvou týdnech méně než 25 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel. Občané ze zemí do 15 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel nemusí podstoupit 14-denní izolaci, což je k 1. 6. 2020 i případ ČR. Ministerstvo zdravotnictví Litevské republiky bude každé pondělí aktualizovat seznam zemí, jejichž občané mohou do Litvy cestovat, a také zemí, jejichž občané se po příjezdu musí izolovat. Doporučujeme před cestou si tento seznam ověřit.

3. DOPRAVA

K 1. 6. 2020 jsou obnoveny pravidelné lety Lufthansy do Frankfurtu, lety Air Baltic do Rigy a Tallinu a Wizzairu do Osla a připravováno je obnovení letů do dalších destinací. Nadále funguje oboustranně trajekt Klajpeda (Litva) – Kiel (Německo). Pro přejezd litevsko-polských hranic po silnici jsou určeny hraniční přechody Budzisko – Kalvarija a Lazdijai - Ogrodniki, pro přejezd litevsko-lotyšských hranic všechny hraniční přechody, z nichž doporučujeme zejména Saločiai (Litva) – Grenstale (Lotyšsko).