česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixers.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

AKTUALIZOVÁNO! Vycestování z České republiky a vstup do Litevské republiky

Od 25. 1. 2021 platí pro vstup do Litevské republiky nová pravidla, která jsou průběžně upřesňována.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník na webových stránkách MZV ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ LITVY 

Podle rozhodnutí litevské vlády se od 25. 1. 2021 musí cestující z většiny států EU včetně ČR při vstupu do Litvy prokázat negativním testem na COVID-19 a povinně se na 14 dní izolovat. Tyto podmínky se nevztahují na tranzit!

Od 25. 1. 2021 jsou v Litvě ze států EU/EHS považovány za rizikové skoro všechny státy s výjimkou Řecka, Finska a části Norska. Po příjezdu ze států EU/EHS včetně ČR je povinný negativní test ne starší než 48 hodin přeložený do litevštiny, angličtiny nebo ruštiny (lze ho podstoupit i v Litvě do 24 hodin od vstupu do země) a 14denní izolace bez ohledu na výsledek testu. Izolaci lze zkrátit, když nový test podstoupený 10. den po příjezdu bude negativní.

Test a izolace nejsou povinné pro osoby, které postoupily očkování nebo v období 90 dnů před vstupem na území LT onemocněly na COVID-19.

Více informací lze nalézt v angličtině na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Litevské republiky.

Každý cestující přijíždějící do Litvy prostředky hromadné přepravy se musí před odjezdem zaregistrovat na webových stránkách litevského Národního centra veřejného zdraví nebo Ministerstva zdravotnictví (jde o identický formulář) a obdržené potvrzení - tzv. QR kód – předložit při nástupu do letadla, trajektu, autobusu nebo vlaku.

Cestující přijíždějící do Litvy za účelem pobytu (neplatí pro tranzit) autem, se musí zaregistrovat na webových stránkách litevského Národního centra veřejného zdraví nebo Ministerstva zdravotnictví (jde o identický formulář) do 12 hodin od vstupu do země.

Podmínka testu, izolace a registrace se nevztahuje na osoby, které přes Litvu jen tranzitují!!!   Podmínkou je rychlý průjezd Litvou bez zbytečných zastávek a bez noclehu.

POZOR - ZMĚNA PRO KAMIONY OD 22. 2. 2021! Řidiči mezinárodní dálkové přepravy musí od dne vstupu do Litvy do odjezdu postoupit 10denní izolaci, kterou lze zkrátit, pokud 7. den podstoupí test a výsledek je nagativní. Výjimkou je, když řidič přijede pro náklad a ihned s ním bez zastavení v Litvě odjede nebo přes Litvu jen projíždí tranzitem.

3. DOPRAVA

Průběžně se obnovují pravidelná mezinárodní letecká spojení z Vilnisu, Kaunasu a Palangy, aktuální přehled mezinárodních letů z/do Vilniusu můžete najít zde. Nadále funguje oboustranně trajekt Klajpeda (Litva) – Kiel (Německo). Přejezd litevsko-polských a litevsko-lotyšských hranic po silnici je možný přes všechny hraniční přechody.

4. OPATŘENÍ

Od 7. 11.  je v Litvě vyhlášena celostátní karanténa. Během tohoto období jsou činnosti v některých hospodářských odvětvích pozastaveny nebo omezeny, posílila se opatření na kontrolu infekce, práce a výuka jsou organizovány s co nejmenším počtem kontaktů:

  • na veřejnosti není povoleno shromažďovat ve skupinách, s výjimkou členů rodiny, při zachování rozestupů mezi osobami nejméně 2 metry;

  • osoby starší 6 let musí ve vnitřních prostorách a v dopravních prostředcích nosit roušku s přikrytím úst a nosu. Venku není rouška povinná, pokud se dodržují odstupy minimálně 2 metry;

  • stravovací zařízení nemohou obsluhovat návštěvníky na místě, ale musí zajistit výdej jídla s sebou nebo rozvoz jídla;

  • provoz ubytovacích zařízení není omezen;

  • jsou zakázány všechny komerční a nekomerční kulturní, zábavní a sportovní akce, s výjimkou významných sportovních utkání bez diváků a pohřbů s maximálně 10 účastníky;

  • provoz prodejen a servisních míst není pozastaven, musí však muset splňovat podmínku 10 metrů čtverečních na jednu osobu;

  • činnost a obsluha zákazníků ve státních a obecních institucích je organizována na dálku nebo částečně na dálku, s výjimkou případů, kdy musí být příslušné funkce vykonávány na pracovišti. Soukromému sektoru je doporučen stejný pracovní režim jako ve veřejném sektoru;

  • zdravotnická zařízení musí zajistit obsloužení pacientů. Po posouzení - osobní nebo vzdálenou formou - zdravotního stavu pacienta musí rodinný lékař nebo jiný zdravotnický pracovník zvolit způsob poskytnutí služby nejlépe vyhovující zájmům pacienta.

Setká-li se návštěvník z ČR během svého pobytu v Litvě s osobou nakaženou COVID-19 nebo v Litvě koronavirem onemocní nebo je pro něj karanténa povinná na základě podmínek vstupu do Litvy, platí následující:

- karanténu lze trávit v ubytovacím zařízení, izolace jinde se nevyžaduje;

- během karantény si cizinec hradí náklady na ubytování a stravu sám;

- v případě onemocnění hospitalizace není nutná, pokud se nemocný cítí dobře, o příp. hospitalizaci rozhodne lékař.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví Litevské republiky: www.sam.lrv.lt

Národní centrum veřejného zdraví (např. kontakty na odběrová testovací místa): www.nvsc.lrv.lt