česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixers.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

AKTUALIZOVÁNO! Vycestování z České republiky a vstup do Litevské republiky

Vláda České republiky rozhodla 23. 4. 2020 o ukončení platnosti omezení v souvislosti s cestami z ČR do zahraničí. Vláda Litevské republiky rozhodla, že občané ČR mohou od 1. 6. 2020 vstoupit do Litvy bez dalších podmínek za předpokladu, že počet případů koronaviru v ČR nepřesáhne v posledních dvou týdnech 16 na 100 tisíc obyvatel.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Od 27. 4. 2020 mohou občané ČR opět cestovat do zahraničí, omezením však mohou být restriktivní opatření pro vstup cizinců do ostatních států. 

Souhrnná informace o podmínkách vycestování z ČR je k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ LITVY 

Od 27. 7. 2020 je možné cestovat z ČR do Litvy pouze za podmínky, že se cestovatel podrobí v zemi 14-denní karanténě. Osoby přijíždějící do Litvy z ČR se musí nejpozději do 24 hodin od vstupu do země zaregistrovat u Národního centra veřejného zdraví vyplněním elektronického formuláře.

Seznam zemí, odkud cestující do Litvy podléhají po příjezdu karanténě, zveřejňuje Ministerstvo zdravotnictví Litevské republiky každý týden v průběhu víkendu s platností od následujícího pondělí zde.

AKTUALIZACE!!! Od 3. 8. 2020 je ČR zařazena mezi státy, odkud cestujícím není umožněn vstup do Litvy (ani za podmínky karantény). Tranzit je povolen jen pro návrat přes Litvu do ČR, v ostatních případech je třeba předložit litevským orgánům před cestou prostřednictvím Velvyslanectví ČR ve Vilniusu odůvodněnou žádost o výjimku a vyčkat na výsledek řízení. Podmínky vstupu do Litvy a tranzitu jsou souhrnně uvedené na webu Ministerstva zahraničních věcí Litevské republiky zde.

3. DOPRAVA

Průběžně se obnovují pravidelná mezinárodní letecká spojení z Vilnisu, Kaunasu a Palangy, aktuální přehled mezinárodních letů z/do Vilniusu můžete najít zde. Nadále funguje oboustranně trajekt Klajpeda (Litva) – Kiel (Německo). Přejezd litevsko-polských a litevsko-lotyšských hranic po silnici je možný přes všechny hraniční přechody.

4. OPATŘENÍ

Karanténní opatření v případě, že se návštěvník z ČR setká během svého pobytu v Litvě s osobou nakaženou COVID-19 nebo v Litvě koronavirem onemocní nebo je karanténa pro cestovatele z ČR povinná na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví Litevské republiky:

- karanténu lze trávit v ubytovacím zařízení, izolace jinde se nevyžaduje;

- během karantény si cizinec hradí náklady na ubytování a stravu sám;

- v případě onemocnění hospitalizace není nutná, pokud se nemocný cítí dobře, o příp. hospitalizaci rozhodne lékař;

- občan, který je v Litvě v karanténě, může po nahlášení příjezdu do Litvy (viz bod 2 tohoto článku) podat Národnímu centru veřejného zdraví online žádost o opuštění Litvy před dovršením karanténní lhůty. Je nutné vyčkat na odpověď a poté jednat dle pokynu litevské strany.

Na co si dát pozor? -  Nošení roušek je povinné při hromadných akcích ve vnitřních prostorách a od 1. 8. 2020 opět v obchodech, ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách poskytujících služby.