česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixers.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

AKTUALIZOVÁNO! Vycestování z České republiky a vstup do Litevské republiky

Od 26. 10. 2020 platí pro vstup do Litevské republiky nová pravidla.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Souhrnná informace o podmínkách vycestování z ČR je k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ LITVY 

V souladu s doporučeními Rady Evropy vláda Litevské republiky schválila 21. 10. 2020 s platností od 26. 10. 2020 rozdělení států do čtyř skupin podle počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní, procenta pozitivních testů z testů provedených za 7 dní a kvantity testů (počtu testů na 100 tisíc obyvatel) za 7 dní. Seznam rozdělení států podle epidemiologického ohrožení má být zveřejňován každý pátek s platností od následujícího pondělí. Více informací lze nalézt v angličtině na webové stránce Ministerstva zdravotnictví Litevské republiky.

Podle uvedených kritérií jsou státy rozdělené na tzv. zelené (počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je menší než 25 a podíl pozitivních testů je menší než 4%), žluté (počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je menší než 50 a podíl pozitivních testů je větší než 4% nebo počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je 25 - 150 a podíl pozitivních testů menší než 4%), červené (počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je větší než 50 a podíl pozitivních testů větší než 4% nebo počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní je větší než 150) a šedé (nedostatečné údaje).

Cestovatelé z tzv. červených států (mezi něž patří k 26. 10. 2020 i ČR) musí při vstupu do Litvy buď předložit negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin nebo setrvat v Litvě v 10denní izolaci s možností provedení testu na koronavirus v místě (jako samoplátce) a v případě negativního výsledku ukončení izolace.

Každý cestující přijíždějící do Litvy prostředky hromadné přepravy se musí před odjezdem zaregistrovat na webových stránkách litevského Národního centra veřejného zdraví nebo Ministerstva zdravotnictví (jde o identický formulář) a obdržené potvrzení - tzv. QR kód – předložit při nástupu do letadla, trajektu, autobusu nebo vlaku.

Cestující přijíždějící do Litvy za účelem pobytu (neplatí pro tranzit) autem, se musí zaregistrovat na webových stránkách litevského Národního centra veřejného zdraví nebo Ministerstva zdravotnictví (jde o identický formulář) do 12 hodin od vstupu do země.

Tranzit přes Litvu je povolen, není třeba předkládat negativní test na koronavirus ani setrvávat v izolaci.   Pro tranzit neplatí podmínka registrace na webových stránkách Národního centra veřejného zdraví. Podmínkou je rychlý průjezd Litvou bez zbytečných zastávek a bez noclehu.

3. DOPRAVA

Průběžně se obnovují pravidelná mezinárodní letecká spojení z Vilnisu, Kaunasu a Palangy, aktuální přehled mezinárodních letů z/do Vilniusu můžete najít zde. Nadále funguje oboustranně trajekt Klajpeda (Litva) – Kiel (Německo). Přejezd litevsko-polských a litevsko-lotyšských hranic po silnici je možný přes všechny hraniční přechody.

4. OPATŘENÍ

Karanténní opatření v případě, že se návštěvník z ČR setká během svého pobytu v Litvě s osobou nakaženou COVID-19 nebo v Litvě koronavirem onemocní nebo je karanténa pro cestovatele z ČR povinná na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví Litevské republiky:

- karanténu lze trávit v ubytovacím zařízení, izolace jinde se nevyžaduje;

- během karantény si cizinec hradí náklady na ubytování a stravu sám;

- v případě onemocnění hospitalizace není nutná, pokud se nemocný cítí dobře, o příp. hospitalizaci rozhodne lékař.

Nošení roušek je povinné ve všech vnitřních prostorách a veřejné dopravě a v tzv. červených oblastech i venku.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví Litevské republiky: www.sam.lrv.lt

Národní centrum veřejného zdraví (např. kontakty na odběrová testovací místa): www.nvsc.lrv.lt