česky  lietuviškai  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Národní muzeum
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení výstavy „A přijely tanky – Československo 1968“ v litevském parlamentu

Dne 24. srpna 2018 byla v parlamentu Litevské republiky slavnostně zahájena výstava „A přijely tanky – Československo 1968“. Výstava fotografií připomíná 50. výročí událostí Pražského jara a zachycuje jejich na 90 fotografiích. Výstava snímků potrvá až do 17. září 2018.

Na úvod i ukončení slavnostního zahájení vystoupil pěvecký soubor „Laisves“, složený převážně z bývalých politických vězňů, jenž přednesl publiku dvě národní písně o svobodě a nezávislosti. Vernisáže se zúčastnil generální ředitel Národního Muzea PhDr. Michal Lukeš, PhD. spolu s náměstkem generálního ředitele PhDr. Michalem Stehlíkem, PhD. Výstavu zahájil patron výstavy a předseda Výboru pro kulturu Parlamentu Litevské republiky Ramunas Karbauskis, který poděkoval Národnímu muzeu České republiky za unikátní možnost přivítat tuto výstavu ve Vilniusu. Rovněž ocenil Velvyslanectví České republiky za spolupráci a snahu co nejvíce přiblížit místnímu publiku české reálie, které mají mnoho podobných rysů s litevskými.

Výstava fotografií má za cíl ukázat, připomenout a přiblížit atmosféru tehdejší doby, vyzdvihnout statečnost jednotlivých lidí i semknutost národa v tragických okamžicích. Národní muzeum České republiky se mnoho let věnuje dokumentaci a sběru materiálů z událostí roku 1968 včetně dokladů a předmětů připomínající tuto dobu. Většina materiálů pochází od obyčejných lidí, svědků, kteří tuto dobu osobně zažili. Jedná se o amatérské fotografie, osobní předměty, plakáty, karikatury okupantů, ale například také deník lékařky, která ošetřovala zraněné.

Velvyslanec Bohumil Mazánek v úvodním slovu poděkoval českému muzeu za vykonanou práci a vyjádřil potěšení, že tato výstava, tak významná pro dějiny českého národa, mohla být prezentována v parlamentu Litevské republiky. Ředitel Národního muzea ve svém vystoupení krátce představil původní ideu, díky níž vznikla tato výstava: Od okupace v roce 1968 uplynulo již 50 let, přesto jsou tyto události v Čechách a na Slovensku stále živé a připomínají nám, že naši svobodu a nezávislost si musíme neustále pečlivě střežit a chránit. Povinností Národního muzea je neustále tyto události připomínat, aby ani mladá generace na rok 1968 nezapomínala a Pražské jaro bylo pro ni stále živým mementem.“

Historik Univerzity Vytautase Velikého v Kaunasu Manvydas Džiaugis přiblížil publiku historické událostí z roku 1968 s paralelou k událostem z ledna roku 1991 ve Vilniusu a zdůraznil význam svobody a nezávislosti pro oba národy. Také připomněl čin R. Kalanta, který se, stejně jako Jan Palach, na protest proti sovětské okupaci v Kaunasu veřejně upálil.

Předsedkyně legislativně-právního parlamentu Litevské republiky a hlavní iniciátorka této výstavy Agné Širinskiené poděkovala muzeu za výjimečnou výstavu, jež má význam nejen pro český a slovenský národ, ale i pro Litvu, kde došlo k podobným událostem v roce 1991.

Zahájení výstavy se zúčastnili velvyslanci a členové zdejšího diplomatického sboru, členové Litevsko-české skupiny přátelství místního parlamentu, poslanci, členové Litevsko-české-společnosti, velitel českého kontingentu v rámci eFP NATO v Rukle pplk. J. Líbal, čeští a slovenští zástupci z NATO Force Integration Unit, zástupci ministerstva kultury, ředitel Knihovny Valdase Adamkuse z Kaunasu a další hosté.

Fotografie z akce jsou k vidění na facebookové stránce Velvyslanectví.