česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MIK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diskuzní večer u příležitosti 85. výročí narození Václava Havla

Kdy: 05.10.2021 19:00 - 21:00, Kde: Mazovský kulturní institut

V úterý 5. října velvyslanectví ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě a Mazovským kulturním institutem uspořádalo večer věnovaný památce Václava Havla. Večerem provázel Andrzej Jagodziński, polský bohemista, diplomat, překladatel, přítel Václava Havla a držitel ceny Gratias agit. Jménem organizátorů přivítal hosty zástupce velvyslance Jiří Kyrian.

Na Václava Havla spolu s Andrzejem Jagodzińským zavzpomínali Havlovi přátelé z dob disentu - Adam Michnik, Zbigniew Janas a Mirosław Jasiński. Večer se skládal ze dvou tematických částí proložených čtením úvodu Adama Michnika k polskému vydání Havlovy sbírky esejů Siła bezsilnych i inne eseje Václava Havla (vydání z roku 2012). Text přečetla polská divadelní a filmová herečka Maja Komorowská.


Zhruba osmdesátiminutový pořad byl naplněn zajímavými vzpomínkami na osobní a přátelská setkání, ale i zhodnocením politického, filozofického a morálního odkazu Václava Havla, včetně aktuálnosti a naléhavosti jeho výzev pro dnešek. Všichni účastníci diskuse se shodli, že Václav Havel patřil k nesporným a vzácným velikánům a morálním autoritám své doby.

U příležitosti tohoto výročí byl 5. října na budově velvyslanectví umístěn transparent připomínající výročí narození a úmrtí Václava Havla. Banner bude na budově velvyslanectví umístěn do konce tohoto roku.

Diskuzní večer u příležitosti 85. výročí narození Václava Havla

Diskuzní večer u příležitosti 85. výročí narození Václava Havla

Banner Václav Havel

Banner Václav Havel