česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČTK, http://prazsky.denik.cz/
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tomasz Dostatni OP obdržel cenu ministra zahraničí Gratias agit

Cenu Gratias agit pro rok 2017 za šíření dobrého jména naší země v zahraničí předal ministr zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek na slavnostním ceremoniálu dne 23. června v Praze mimo jiné i polskému knězi Tomaszovi Dostatnimu OP.

Tomasz Dostatni, Foto: dominikanie.pl

Tomasz Dostatni, Foto: dominikanie.pl

Tomasz Dostatni OP je polský katolický kněz, narodil se 17. září 1964 v Poznani. V současné době žije v dominikánském klášteře v Lublině. Jako první z polských kněží začal po sametové revoluci v roce 1989 trvale pracovat v Česku. Avšak už v 80. letech minulého století udržoval kontakty s českými dominikány, tehdy působícími v podzemí. Studium filozofie a teologie završil na Papežské teologické akademii v Krakově. Povinný vzdělávací kurs absolvoval ve Filozoficko – teologickém kolegiu otců dominikánů, současně navštěvoval také přednášky z polské a ruské literatury na Jagellonské univerzitě. Na počátku 90. let minulého století působil v Praze, kde byl pověřen funkcí novicmistra v klášteře dominikánů a funkcí administrátora polské katolické farnosti, korespondenta Vatikánského rozhlasu a polské Katolické informační agentury. V Praze rovněž založil Středisko křesťanské kultury. Později se stal v Poznani ředitelem dominikánského nakladatelství „W drodze“.

Mnoho let se účastnil projektu „Měsíc polsko – české křesťanské kultury“ na Kladském pomezí. Byl rovněž vydavatelem a promotorem téměř všech překladů knih prof. Tomáše Halíka do polštiny. Je členem redakční rady českého časopisu pro teologii „Salve“. Překládá z češtiny. Autorsky se podílel na tvorbě několika desítek televizních pořadů „W drodze“. Na svém kontě má řadu vlastních knih, esejů, fejetonů, mezi nimi dvou knižních rozhovorů vydaných v češtině – rozhovoru s kardinálem Dominikem Dukou OP, společně s Jaroslavem Šubrtem, který později vyšel i v polštině a ve španělštině (vydaného v Peru), a také rozhovoru s prof. Tomášem Halíkem. Řadu let vede v Lublinu nadaci „Přes hranice sv. Jacka Odrowąże, která se věnuje ekumenickému dialogu s ostatními náboženstvími a kultivaci dialogu v polské společnosti. Společně s Univerzitou Marie Curie – Skłodowské v Lublinu řadu let uskutečňoval program „Překračovat hradby“, s Univerzitou Adama Mickiewicze w Poznani cyklus setkání „Evropa, ale jaká?“. Vedl také známý seminář „Podnikání – kultura – náboženství“ pořádaný ve spolupráci s bankou PKO BP v Poznani a v rámci divadelních konfrontací v Lublinu stálý cyklus „Jak žít? – rozhovory s filozofy“. Spolupracuje s hnutím setkání mládeže „Lednica 2000“. Byl členem meziresortního týmu poradců premiéra Polské republiky pro záležitosti Polonie a Poláků žijících za hranicemi vlasti. Je členem Nadace svatého Vojtěcha – Adalberta, přítelem řady polských a českých umělců, myslitelů a lidí kultury. Mimo jiné je i čestným členem Společnosti pro církevní právo, laureátem „Zlatého lednického talentu“, cen „Amicus Libri“ a „Angelus“ jakožto člověk mediální kultury.

Téměř tři desetiletí se účastní a organizuje různá setkání, debaty, přednášky, koncerty a výstavy s českými umělci, intelektuály a teology. Publicisticky je činný jak ve světských, tak církevních médiích. Aktivně se účastní polské veřejné debaty na společenská a náboženská témata. Je přítelem umělců, novinářů, lidí „nepokorných“. Jak sám o sobě říká: Přátelí se s jednou polovinou lidstva – tou lepší. A kritizuje tu druhou, od které si zachovává dostatečný odstup. Pokud jde o polsko – české vztahy, je – jak tvrdí mnoho jeho známých – „člověkem – institucí“.