česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: IFS UJ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasazení stromu Václava Havla v Krakově

Zástupce velvyslance Jiří Kyrian se dnes v Krakově zúčastnil zasazení stromu Václava Havla. Projekt vysazení stromu realizoval Ústav slovanské filologie Jagellonské univerzity (bohemistické pracoviště) spolu se Správou městské zeleně Krakova. Akce se konala u příležitosti 85. výročí narození a 10. výročí úmrtí Václava Havla. 

Jak uvedli organizátoři akce: "Vaškův kaštan" se nachází na křížení ulic Straszewského a Franciszkańské a byl zasazen v den 32. výročí vypuknutí sametové revoluce. Místo pro výsadbu bylo vybráno v blízkosti hradu Wawel, čímž odkazuje na heslo "Havel na Wawel". To bylo populární v 90. letech 20. století."


Jiří Kyrian ve svém projevu připomněl: 


"Letos si připomínáme 85. výročí narození Václava Havla a 10. výročí jeho úmrtí. Tyto oslavy mají různé podoby, například Rok Václava Havla, který pořádá IFS UJ. Jsme velmi rádi, že mladí lidé čtou Havla a nacházejí v jeho textech něco pro sebe.

Je pro mě velkou ctí, že mohu v den výročí sametové revoluce zasadit v historickém centru Krakova spolu se zástupci IFS UJ a Rady městské zeleně strom na počest Václava Havla.


Rád bych poděkoval všem, kteří tento malý zelený projekt podpořili. Bez jejich úsilí a spolupráce bychom tu dnes nebyli. "


Zvláštní poděkování patří paní Natalii Palich a paní Joanně Korbut.

 

Zasazení stromu si nenechala ujít místní média:

Telewizja Kraków: https://www.youtube.com/watch?v=EJPd9_A1zlI

Radio Kraków: https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/w-krakowie-posadzono-drzewo-upamietniajace-vaclava-havla?fbclid=IwAR3k8sOxhYTBMpgTIC6JWJAgIdbXQ3r9SMx9dfr_56XfZBJ4gCWqRZ7oMRU

 

Sázení stromu

Sázení stromu

Sázení stromu II.

Sázení stromu II.