česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: https://www.auresholdings.eu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

AAA Auto expanduje na polském trhu

Společnost AAA Auto, která je českým lídrem mezi obchodníky s ojetými vozidly, se úspěšně prosazuje také na polském trhu. 

Za první tři čtvrtletí roku 2021 se prodeje v Polsku zvýšily o 48%, tj. na 15,2 tisíce vozidel. Pro srovnání za celý rok 2020 se v této síti prodalo 13,5 tisíce automobilů. Ukazuje se tak potenciál pro obchodníky, kteří zvažují možnosti vstupu na trh s ojetými vozidly v Polsku.

Skupina AAA Auto, která je součástí Aures Holdings, provozuje 45 zastoupení ve čtyřech zemích střední Evropy, z toho 10 v Polsku, kde zaznamenávají nejdynamičtější růst. Přizpůsobuje se tomu rovněž polská prodejní síť – nová prodejna se otevřela v Radomi, zvětšuje se prodejní plocha v Zabrze, nové prostory vznikají ve Wroclawi. Rozšiřují se také prostory v Katovicích, kde se zvyšují počty operátorů call centra. Polská centrála AAA Auto zvyšuje svou kapacitu v Piasecznu u Varšavy. 

Polský trh s ojetými vozidly roste rychleji, než v okolních zemích střední Evropy, což vytváří prostor pro expanzi českého, resp dnes již mezinárodního obchodníka s ojetými vozidly. Vedení AAA Auto přitom zdůrazňuje, že se odlišuje v Polsku od konkurence důrazem na kvalitu služeb a důsledné posuzování původu a kvality prodávaných a kupovaných automobilů – více než 65% nabízených vozidel je při výkupu odmítnuto, nejčastěji s ohledem na nejasný původ vozidel, jejich technický stav a pochybnosti o počtu ujetých kilometrů.

Vývoj v Polsku nasvědčuje tomu, že obchody s ojetými vozidly se budou dále zvyšovat. Vzhledem k obavám z pokračující pandemie Covid19 narůstá tendence k individualizaci dopravy, kdy ceny nových vozidel prudce stoupají a prodlužují se jejich dodací lhůty, což přivádí nové zákazníky do autobazarů. Současně se přitom snižuje počet nabízených automobilů, prodlužuje se jejich věk a zvyšuje cena. V září 2021 byla průměrná cena prodávaných vozidel 21.900 PLN (cca 120 tisíc CZK), stáří 12,3 roku a nájezd 181.000 km.

 

Zpracoval: Jan Tomášek, obchodně ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Varšavě