česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jan Tomášek, ZÚ Varšava
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy na veletrhu důlní techniky – příležitosti na polském trhu

Ve dnech 10.-13.září proběhl v Kongresovém centru v Katovicích již 18.ročník Mezinárodního veletrhu důlního, energetického a hutnického průmyslu.

Česká republika zde měla oficiální národní expozici, kde se prezentovalo 9 specializovaných firem společně s Asociací českých důlních technologií (CDT). Čeští zástupci byli také na venkovním prostoru před Kongresovým centrem. 

Veletrhu se účastnilo celkem 350 vystavovatelů z 12 zemí a podle organizátorů se jednalo o jednu ze tří nejvýznamnějších světových akcí zaměřených na důlní techniku. Důraz byl kladen na zavádění nových technologií, které mají zajistit, že uhlí bude také v dalších desetiletích nepostradatelnou energetickou surovinou. Paralelně proto probíhaly veletrhy Ekospalování a Ekotechnologie. Jak při zahájení veletrhu zdůraznil náměstek ministra energetiky a zmocněnec vlády pro restrukturalizaci hornictví Adam Gawęda, uhlí bude nadále základem polské energetiky a energetické bezpečnosti. Budoucnost je také v dalším zpracování uhlí při polygeneraci, v chemickém průmyslu, při výrobě vodíku, ve zplynování nebo při těžbě metanu – v rámci projektu GeoMetan.

Pro české výrobce důlních technologií se v Polsku otevírají nové příležitosti. Polská vládní energetická politika do r.2040 vychází z předpokladu, že těžba uhlí bude zachována na současné úrovni, zatímco se bude paralelně rozvíjet produkce energie  z obnovitelných zdrojů. Těžební firmy proto v nejbližších letech plánují rozsáhlé investice. Např. jedna z největších firem v oboru Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) od počátku roku vynaložila na modernizaci 823,8 mln zlotých (meziroční nárůst o 45%) a do r.2030 plánuje investovat 19 mld zlotých do  nové důlních a koksárenských technologií. Také Polská důlní skupina (PGG) se připravuje na rekordní výdaje a v tomto roce vyčlenila na investice 3,2 mld zlotých. Podobné plány mají také další polské důlní firmy.

Rozsáhlé investice jsou v polských dolech potřebné také proto, že objemy spotřebovaného uhlí v hospodářství se nemění a přitom klesá domácí těžba. V roce 2018 vytěžily polské doly 63,6 mln tun uhlí a dalších 19,68 mln tun bylo nutné importovat ze zahraničí (nárůst ze 13 mln tun v r.2017). Většina dováženého uhlí byla z Ruska - 13,5 mln tun. Zvrátit tento trend by měly nové investice, modernizace a zavádění nových technologií v polských dolech. Polsko by tak chtělo obnovit domácí produkci a snížit import v příštích 3 – 5 letech na 5 – 7 mln tun.  

Jan Tomášek, ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR