česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC0 license, https://www.pexels.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český start-up Woltair se úspěšně rozvíjí v Polsku

Společnost Woltair se tomto roce rozhodla vstoupit na polský trh, kde zaměstnává již 40 pracovníků a ještě letos hodlá přijmout dalších 50 zaměstnanců. 

Ve spojení s polským fondem rizikového kapitálu Movens Capital plánuje dynamicky rozšiřovat své aktivity. Start-up Woltair se specializuje na dodávky tepelných čerpadel a fotovoltaických panelů pro rodinné a obytné domy. Vznikl v roce 2018 a meziročně zaznamenává růst ve výši 400%.

Vzhledem k narůstající energetické krizi je instalace obnovitelných zdrojů vytápění a elektřiny v domácnostech jedním z nejefektivnějších řešení. Trh OZE je v Polsku na počátku svého rozvoje, ale přitom se očekává jeho dramatický růst. Jak uvádí polský zástupce Woltairu Paweł Biernatowski, v EU je nainstalováno 40 tepelných čerpadel na 1000 obyvatel, zatímco v ČR je jich 14 a v Polsku pouze 7 na stejný počet obyvatel. Potenciál polského trhu se proto odhaduje na 150 tisíc instalací tepelných čerpadel ročně.

Obchodní platforma Woltair (woltair.pl) umožňuje zájemcům téměř obratem zjistit nejoptimálnější variantu instalace tepelných čerpadel a fotovoltaiky a rychlou montáž včetně nabídky financování a využití aktuálních dotací.

Díky spojení s polským investorem Movens Capital získal Woltair nejen dodatečné finance pro vstup na polský trh, ale také lokálního partnera, který by měl napomoci při budování organizační struktury. Woltair tak nabízí své instalace po celém území Polska.

Jak vyplývá z údajů společnosti „ARC Rynek i Opinia“, instalovaný výkon fotovoltaiky se v Polsku v průběhu roku zdvojnásobil a nyní dosahuje 10,2 GW. Podobně se rozvíjí trh s tepelnými čerpadly, který v roce 2021 meziročně vzrostl o 66%. V průzkumech spokojenosti se 85% vlastníků fotovoltaiky vyjádřilo, že instalace splňuje jejich očekávání – v případě tepelných čerpadel to bylo 82% dotazovaných. Každý třetí přitom deklaroval, že v průběhu tří let hodlá tyto instalace dále rozšiřovat.

Vzhledem k tomu, že díky rozhodnutí polské vlády o zmražení cen energie v příštím roce do výše 2000 kWh pro domácnosti (2600 kWh u rodin se zdravotně postiženou osobou a 3000 kWh s potvrzením o početné rodině) a příspěvku 1000 PLN na tepelná čerpadla by se náklady na ohřev domu o rozloze 120 m2 (a spotřebě 5000 kWh) měly zvýšit maximálně o 200 PLN ročně. Jedná se tedy o nejbezpečnější zajištění nákladů na vytápění ve srovnání s konvenčními zdroji. Reálně je proto možné očekávat, že popularita instalace OZE v polských domácnostech bude v dalších letech strmě narůstat, což vytváří rozvojové příležitosti také pro české firmy podnikající v tomto oboru.   

Zpracoval: Jan Tomášek, obchodně ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Varšavě