česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC0 Public domain
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Polsko – centrum cloudových služeb střední a východní Evropy

Polsko přitahuje globální investice digitálního businessu a stává se místem, které zajišťuje   cloudové služby pro celou střední a východní Evropu.

Společnost Google v dubnu 2021 ve Varšavě zahájila činnost nového Regionu Google Cloud včetně investic v hodnotě 1,5-2 miliardy USD. Microsoft ve stejné době potvrdil, že ve spolupráci s Polským národním cloudem (pol. Operator Chmury Krajowej - OChK) bude investovat 1 miliardu USD do vzniku regionálního technologického hubu. Cloudové kapacity v Polsku navyšuje IBM. Do této konkurence nyní vstupuje také EU podporovaný projekt Gaia-X, který by měl v Polsku vytvořit jedno z evropskounijních center cloudových služeb.  

Podle britské poradenské společnosti T4 letos vzroste hodnota globálního trhu cloudových služeb meziročně o 23% na 406 miliard USD a do r. 2024 o více než 50% na 663 miliard USD. V Polsku se odhaduje, že trh s cloudovými službami dosáhl v minulém roce 1,75 miliard PLN (cca 9,8 miliard CZK) a meziročně vzrostl minimálně o 35%. V r. 2024 má dosáhnout hodnoty 3,5 miliardy PLN (cca 19,6 miliardy CZK).

Synergy Research Group uvádí, že celosvětovému cloudovému trhu vládnou firmy z USA – Amazon Web Services – AWS (32%), Microsoft Azure (19%), Google Cloud (9%) a IBM Cloud (5%).  AWS meziročně vzrostl o 33% a Azure o 60%. 

Cloud Computing Market Size

Cloud Computing Market Size

Region Google Cloud je největší investicí do infrastruktury v Polsku. Jedná se o součást digitální a telekomunikační sítě, kterou buduje Google v Evropě od r. 2007 a do které dosud vložil 15 miliard euro. Platforma je celosvětově rozdělena na 27 regionů a Polsko je jedinou zemí ve střední a východní Evropě, kde je Google Cloud situován. Měl by proto podporovat digitální transformaci firem v celém regionu, včetně startupových iniciativ a globální expanze firem Digital Natives. Google v Polsku vyškolil již více než 15 tisíc expertů v oblasti poskytování cloudových služeb. Ve Varšavě je rovněž uzel optické sítě Google, který propojuje huby v Tallinu a Frankfurtu.

Inženýrské Google centrum ve Varšavě již nyní zaměstnává 500 osob a do dvou let se má zdvojnásobit. Rozvíjet se bude také zastoupení Google ve Vratislavi, kde pomáhají firmám při migraci do cloudu. Své služby nabízí Google Cloud firmám v oblasti maloobchodního prodeje, médií a gamingu, finančních služeb, výroby, zdravotní péče, komunikačních služeb a generace Digital Natives.

Podobně se v Polsku rozvíjí Microsoft, který v r. 2020 oznámil připravované investice ve výši 1 miliardy USD. V průběhu jednoho roku vznikl „Polski Azure“, tj. polský cloud Microsoftu, který je součástí globální sítě 68 regionů. Ve spolupráci s OChK jsou poskytovány přístupy a služby pro všechny oblasti podnikání. Microsoft se rovněž zavázal, že vyškolí 150 tisíc IT expertů – informatiků, programátorů a vývojářů.

Do této konkurence poskytovatelů cloudových služeb nyní vstupuje rovněž EU podporovaný projekt Gaia-X, na kterém spolupracují především firmy z Německa a Francie. Ekosystém Gaia-X má ambice omezit závislost evropských firem na největších poskytovatelích z USA, tj. Microsoftu, Amazonu a Googlu. Předběžně již bylo oznámeno, že Polsko má být jedním z EU center cloudové infrastruktury Gaia-X.  

 

Zpracoval: Jan Tomášek, obchodně ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Varšavě