česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC0 License
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Polsko se připravuje na „tvrdý brexit“ – možné dopady i na české podnikatele

Budoucnost hospodářských vztahů s UK je podle hodnocení polské vlády nejistá, protože v tuto chvíli se nedá zcela vyloučit britský odchod z EU bez jakékoli dohody, což by byla situace, která by nepochybně zasáhla také české podnikatele, kteří obchodují se Spojeným královstvím, nebo tam vyvíjejí podnikatelskou činnost. Polská vláda vyzvala podnikatele, aby se zamysleli, do jaké míry je může brexit postihnout, zda někdy obchodovali se zemí mimo EU, jestli je možné přesměrovat podnikatelské aktivity mimo UK, jaké dopady na vývoz nebo dovoz zboží by mělo zavedení cel, zda uzavřené smlouvy přesahují období po 29. 3. 2019 (případně po 31. 12. 2020) apod.

Polské ministerstvo zahraničí ve spolupráci s dalšími vládními resorty připravilo oficiální publikaci, která radí, jak dále postupovat a co může nastat po 30. březnu 2019. Krach jednání o brexitu by vedl k obrovským problémům nejen pro polské podnikatele. Velká Británie by se jako nečlenský stát EU stala třetí zemí se všemi z toho vyplývajícími důsledky v oblasti celní, administrativní a byrokratické, tj. s nutností zajistit obrovské množství dokumentů pro uzavření a realizaci jakékoli podnikatelské smlouvy.

Pro Polsko se jedná o velmi znepokojivou situaci, protože se jedná o třetí nejdůležitější exportní destinaci. V r. 2017 byla hodnota polského exportu do UK 13 mld. euro a importu 4,8 mld. euro. Za prvních šest měsíců 2018 bylo do UK vyvezeno zboží v hodnotě 6,5 mld. euro a PL má přitom pozitivní obchodní saldo ve výši 4 mld. euro. Jedná se o druhý nejdůležitější trh pro odbyt polské zemědělské produkce a třetí nejvýznamnější pro dodávky služeb. Do UK nyní exportuje zboží více než 5700 polských firem a ještě mnohem více se podílí na vývozu subdodavatelsky. Odhaduje se, že v UK působí 40 tisíc polských firem.

Odhadovat možné ztráty po odchodu UK z EU je nyní nemožné, protože není jasné, jak skončí rozhovory a zda se podaří dohodnout alespoň přechodné období. Pokud nastane „tvrdý brexit“, dá se těžko odhadovat, jak budou reagovat britští partneři na možnost dalších rozhovorů v jiném formátu, než UK-EU. Je též otázka, jak budou postupovat samotní podnikatelé.

Ve spolupráci několika vládních resortů proto byla vytvořena publikace, která by měla začít připravovat firmy na možné varianty dalšího vývoje. V dokumentu pod názvem Brexit se připouští, že s ohledem na složité vyjednávání se nedá vyloučit krach těchto rozhovorů a vystoupení z EU bez jakékoli dohody. Podnikatelé by se měli v zásadě připravit na dva možné scénáře – organizovaný, nebo „tvrdý“ brexit.

Organizovaný brexit

V případě optimistického scénáře by nastalo přechodné období od 30. 3. 2019 do 31. 12. 2020, v jehož průběhu by platila všechna dosavadní pravidla obchodních vztahů. UK by i nadále byla součástí jednotného trhu, tj. bez cel a dodatečných regulací. Na závěr tohoto období by jednou z možností bylo uzavření dohody o volném obchodu s nulovými celními tarify na většinu (a možná i všechno) zboží. Byla by rovněž zajištěna práva obyvatel členských zemí EU v UK a došlo by k finančnímu uspořádání Londýna ve vztahu k Bruselu.  Jakákoli obchodní dohoda má však svá omezení, což by platilo i pro vzájemné uznávání regulací.

Pro firmy by to přesto znamenalo nutnost zajistit pro vyvážené zboží do UK odpovídající certifikaci a upravit jej v souladu s odlišnými standardy. Hrozí riziko prodlení při dodávkách zboží s ohledem na podrobnější hraniční kontroly a zácpy na hranicích (v Eurotunelu a v přístavech). Budou se měnit také podmínky pro pobyt zahraničních pracovníků v UK a nedá se vyloučit omezení při vzájemném uznávání kvalifikačních kritérií.

Tvrdý brexit

Pokud se ovšem nedospěje k žádné vzájemně přijatelné dohodě, nastane mnohem horší situace, kterou není možné zcela vyloučit. V takovém případě by hospodářské vztahy mezi UK a členskými zeměmi EU probíhaly za podmínek Světové obchodní organizace (WTO) bez jakéhokoli přechodného období, tj. již od 30. 3. 2019. Přestal by platit volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Obnovily by se pohraniční kontroly. Ve vzájemném obchodu by se uplatňovala cla, podobně jako se třetími zeměmi. Probíhaly by celní, veterinární, fytosanitární a další kontroly, včetně kontroly bezpečnosti zboží. Zkomplikoval by se export živé zvěře a masných výrobků, pokud UK nebude uznávat regionalizaci. V kamionové přepravě by se obnovila nutnost povolení pro převoz zboží. Vzhledem k omezení pohybu kapitálu by se zhoršil přístup k financování uzavíraných obchodů a k investicím. Zkomplikovala by se možnost vysílání pracovníků do UK.

Polská vláda proto důrazně upozorňuje podnikatele, kteří vyvíjejí svou činnost na britském trhu, aby se aktivně zabývali situací, která by nastala v případě, že Londýn a Brusel se nedohodnou na podmínkách odchodu z EU.

 

Jan Tomášek

1.tajemník, Velvyslanectví ČR ve Varšavě