česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC0 License
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Polsko zavádí povinný split payment pro plátce DPH – nová povinnost pro české firmy

Podnikatelské subjekty, které jsou registrovanými plátci DPH a podnikají v rámci vymezeného seznamu zboží a služeb, se povinně budou muset připojit k systému rozdělené platby (split payment). Tento systém v Polsku nahradí přenesenou daňovou povinnost (reverse charge).  Změna se bude vztahovat také na české firmy, které nemají sídlo v Polsku, ale jsou zapsány v polském registru plátců DPH.

Pozn: Jak 1.4.2019 uvedl ředitel odboru ministerstva financí Wojciech Śliż  v rozhovoru pro deník Gazeta Prawna, systém by měl začít platit nejdříve od 1.1.2020, protože bude třeba novelizovat zákon o DPH.

Evropská komise zveřejnila projekt rozhodnutí o zavedení povinného systému split payment v Polsku, který 18.2. formálně schválilo zasedání ministrů financí a hospodářství zemí Evropské unie (Rada ECOFIN) a 22.2. bylo rozhodnutí zveřejněno. Akceptovalo se stanovisko, že reverse charge se v boji s daňovými podvody v Polsku ne zcela osvědčil a Varšava tak získá možnost zavést tento systém v zemi povinně od března 2019 do roku 2022 na 152 vyjmenovaných druhů zboží a služeb. Po třech letech se bude muset předložit hodnotící zpráva, jaký dopad mělo zavedení systému na daňové podvody.

Split payment se Polsku částečně zaváděl již v minulém roce jako nepovinný systém. Platby za zboží a služby se v bance automaticky rozdělují na netto částku pro podnikatelský účet a na DPH pro zvláštní účet, ke kterému má přístup finanční úřad.  Z DPH účtu se vyplácí DPH pro subdodavatele a rozdíl se převádí do státní pokladny. Systém v Polsku postupně začalo využívat 400 tisíc subjektů, tj. čtvrtina všech registrovaných plátců DPH.

Nyní bude tento systém povinný a bude se týkat zejména těch operací, které byly v minulosti zahrnuty do systému reverse charge. Dodatečně byly na seznam zařazeny také další druhy zboží a služeb, které jsou podle polských orgánů zneužívány k daňovým podvodům, jako je uhlí, koks, automobilové a motocyklové náhradní díly a součástky, elektronika a počítače apod. Systém bude platit pro elektronické bankovní transakce mezi plátci DPH (B2B) v rámci seznamu zboží a služeb, který je uvedený v příloze návrhu rozhodnutí ECOFIN, které musí být ještě formálně schváleno.

Podnikatelé, kteří nemají sídlo v Polsku, si budou muset otevřít polský bankovní účet a banky budou poskytovat zvláštní DPH účty bez dodatečných poplatků. Na žádost zdaňovaných subjektů se bude nadměrný odpočet DPH vracet do 25 dní.

Zdroj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX:32019D0310

 

Zpracoval: Jan Tomášek, obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Varšavě