česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zdroj: ZÚ Varšava
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Polští odborní novináři navštívili 61. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně

Velvyslanectví ČR ve Varšavě zorganizovalo ve dnech 7. – 9. října 2019 incomingovou misi 3 polských novinářů na Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně. Cílem projektu bylo podpořit medializaci tohoto největšího strojírenského veletrhu ve Střední Evropě a českého strojírenského průmyslu v polských odborných médiích. Mise se uskutečnila formou projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Letošní MSV byl poprvé v historii s Českou národní expozicí „Czech Republic: The Country for The Future“,  kde se pod jednou střechou představilo a služby podnikatelům a živnostníkům poskytovalo třináct státních organizací. Letošního ročníku se zúčastnila rovněž celá řada nejvyšších ústavních činitelů, včetně premiéra Andreje Babiše, místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a mnoha dalších ministrů, poslanců, senátorů a dalších představitelů veřejné správy. Polští novináři se zúčastnili rovněž slavnostního otevření České národní expozice, tiskové konference premiéra A.Babiše, ministra K.Havlíčka a státního tajemníka Ministerstva zahraničních věcí ČR M.Staška. Zúčastnili se rovněž slavnostního odhalení sochy 1. československého prezidenta T.G.Masaryka na brněnském výstavišti a slavnostního společenského večera u příležitosti 60. mezinárodního strojírenského veletrhu, kde byla rovněž předána ocenění vybraným vystavovatelům.

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a více než 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 50 % vystavovatelů a 10 % návštěvníků. Návštěvnost je vysoce odborná, přes sedmdesát procent návštěvníků ovlivňuje rozhodování o investicích, třetina patří k vrcholovému managementu. Zastoupeny jsou všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu.

Hlavním tématem letošního MSV byl Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. V roce 2019 se souběžně s MSV konaly rovněž veletrhy Transport a Logistika a ENVITECH. Zvýrazněným tématem veletrhu ENVITECH byla cirkulární ekonomika – nakládání s materiálními zdroji. Jde o trend, který je jednou z prioritních oblastí udržitelného rozvoje, a adaptace průmyslu a obchodu se bude ubírat právě tímto směrem.

MSV v Brně je tradičně věnována vysoká mediální pozornost, na akci se akredituje přibližně 300 novinářů. Součástí veletrhu je špičkový doprovodný program odborných konferencí, seminářů a workshopů na aktuální technická, obchodní a ekonomická témata.

Bližší informace o MSV lze nalézt na webové stránce: https://www.bvv.cz/msv/msv-2019/

Petr Darmovzal, obchodně-ekonomický rada, Velvyslanectví ČR ve Varšavě