česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zdroj: https://www.komart.pl/sortownia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Polští podnikatelé mají zájem o spolupráci s českými partnery i v oblasti nakládání s odpady

České firmy si v posledních letech  intenzivně vyměňují zkušenosti s polskými partnery v oblasti řešení problematiky nakládání s komunálními odpady, a to i s ohledem na naplňování cílů EU. K vytváření  dalších obchodních partnerství nově přispěla i česko-polská konference „Výzvy v nakládání s komunálními odpady“ (Ostrava 23. – 24. května 2018), významná  akce v oblasti odpadového hospodářství, přinášející m.j. výměnu dobrých praktik a informace o možnostech financování společných projektů, která též ukazuje na konkurenceschopnost českých řešení a přispívá ke zlepšování životního prostředí.

Spolupráce českých a polských firem

Součástí spolupráce polských a českých firem jsou exkurze v Polsku a  České republice, které umožňují obchodním partnerům seznámit se s moderními zařízeními pro nakládání s komunálními odpady jako jsou linky s optickým tříděním,  a to zejména druhotných surovin, dále technologie na výrobu alternativního paliva TAP nebo bioplynová stanice na zpracovávání bioodpadů  s výrobou elektrické energie. Hlavními organizátory jsou česká firma AQUATEST, a.s.. a polský partner EKORUM.

Partneři

Ke hledání dalších  polských obchodních partnerů slouží poznávací cesta  do jednoho z nejnovějších zařízení v Polsku pro nakládání s odpady,  ZGO Bielsko-Biala. Zařízení se skládá mj. z vysokokapacitní třídírny odpadů  (cca 70 000 t/rok), z kompostárny biologicky rozložitelných odpadů (min. 25 000 t/rok). Proces intenzivního kompostování odpadů se provádí automatizovaným způsobem ( 11 uzavřených bioreaktorů). Dalším zařízením na třídění odpadů, které bylo uvedeno do provozu již  v roce 2009 společně  s vybavením na  kompostování biologicky rozložitelných odpadů a které bylo rozšířeno v roce 2013 a 2016 (vybavení třídící linky optickoelektronickými a balistickými separátory pro zvýšení využití druhotných surovin), je možné navštívit v polském Knurowie (firma Komart). Dále se nabízí pro polské firmy např. návštěva zařízení v ČR (bioplynová stanice DEPOS Horní Suchá a.s. , linka na výrobu alternativního paliva pro cementárny a kompostárna společnosti OZO Ostrava s.r.o.).

Vícezdrojové financování

Výměna zkušeností, s možnostmi financování odpadového hospodářství, je nedílnou součástí procesu nakládání s komunálními odpady. Na aktivity podobného typu jsou využívány národní zdroje, na české straně zejména Státní fond životního prostředí (SFŽP) a v Polsku  Národní fond ochrany životního prostředí a vodního hospodářství (NFOŚiGW). Také místní zdroje hrají významnou roli, např.  z polské strany konferenci podpořila Polská komora nakládání s odpady (PIGO), Fórum ředitelů Technických služeb (FD) a Celopolské sdružení zneškodňování komunálních odpadů (OSZOK). Těsnější spolupráce firem umožňuje též financování z EU zdrojů.

Růst HDP Polska v roce 2017 dosáhl  podle předběžných odhadů 4,6%, přičemž prognózy jsou i nadále optimistické. Hlavními růstovými faktory jsou vnitřní poptávka, která meziročně vzrostla o téměř 4,7%, zejména díky vysokému nárůstu soukromé spotřeby o 4,8%, což je nejvyšší tempo růstu od roku 2008. Největším vývozním obchodním partnerem PL je Německo (27,4%), následované Českem (6,4%), Velkou Británií (6,3%), Francií (5,6%), Itálií (5,0%), Nizozemskem (4,4%) a Ruskem (3,1%).  V importu je to Německo (23%), Čína (11,9%), Rusko (6,5%), Italie (5,2%), Francie (3,9%) a Nizozemí (3,8%). Česká republika je na 7. místě s podílem 3,5%.

Renata Romanová, velvyslanecký rada, Velvyslanectví ČR ve Varšavě