česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC0 License
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvoj polské letištní přepravy – plány a investice

V Polsku v posledních letech dynamicky roste letecký transport, na kterém se podílí nejen hlavní město Varšava, ale zejména cestující v regionech. V příštích deseti letech se očekává  zvýšení počtu pasažérů letadel obsloužených na regionálních letištích ze současných 28,1 na 45-48 milionů, což si postupně vyžádá investiční náklady ve výši 6,1 miliardy zlotých (více než 36 miliard korun). Pro české firmy, které nabízejí služby pro letiště a leteckou přepravu, se tak otevírají velmi zajímavé podnikatelské příležitosti na polském trhu. 

Jak informovalo Sdružení regionálních letišť (ZRPL), v roce 2018 zajistilo 13 těchto letišť přepravu 28,1 milionu pasažérů, což je nejlepší výsledek v historii a ve srovnání s rokem 2017 nárůst o 15,3%, tj. o více než 3,7 milionu osob. Další zvyšování počtu přepravených cestujících je však omezeno kapacitou těchto letišť a požadavkem na investice – agentura pro leteckou navigaci by proto měla v letech 2020-24 investovat do regionálních letišť 2 miliardy zlotých (12 miliard CZK) a  na zvýšení propustnosti letišť by mělo být do roku 2037 vynaloženo 4,1 miliardy zlotých (24,6 miliardy CZK).

Polsko je dopravně specifické v tom, že má významnou regionální leteckou přepravu, která zajišťuje spojení s dalšími zeměmi EU především pro polské cestující. Tato regionální letiště tak jsou minimálně stejně významná, jako letiště v hlavním městě. V minulém roce se letecky přepravilo v regionech 61% pasažérů (46 milionů) a ve Varšavě pouze 39% (17,7 milionů).

Dynamika růstu pasažérů na polských regionálních letištích je podstatně vyšší, než je evropský průměr. Podle sdružení ACI Europe (Airports Council International Europe) vzrůstá počet cestujících na evropských letištích o 6% ročně, zatímco Polsko zaznamenalo meziroční růst o 15,3%.

Nejdynamičtěji se rozvíjí letecká přeprava na letištích podél českých hranic – v Katovicích vzrostl počet cestujících v roku  2018 ve srovnání s rokem 2017 o 945.000, v Krakově o 935.000 a ve Wroclawi o 460.000. Mezi největší regionální letiště tak patří Krakov (6,76 milionů cestujících ročně), Katovice (4,83 milionů) a Wroclaw/Vratislav (3,34 milionů).  

V letech 2027-2028 by regionální letiště v Polsku měla zajišťovat přepravu 45-48 milionů cestujících, což již nyní naráží na současné omezené kapacitní možnosti. Konsultingová firma BBF proto na žádost sdružení ZRPL zpracovala studii investičních potřeb, ze které vyplynulo, že do roku 2037 bude nutné realizovat 210 investičních akcí v hodnotě 4,1 miliardy zlotých. Většina těchto investic by měla být vynaložena na zvýšení propustnosti terminálů a manévrovacího prostoru pro letadla a na zvýšení bezpečnosti leteckých operací. Sdružení ZRPL nyní projednává s vládou způsoby zajištění těchto finančních prostředků a možnosti pokrytí  nákladů z unijních prostředků v rámci příštího rozpočtu EU.

Polská agentura pro leteckou navigaci (PANSA) mezitím oznámila, že v letech 2020-2024 hodlá investovat do regionálních letišť 2 miliardy zlotých, což je dvojnásobné zvýšení ve srovnání s obdobím 2015-2019. Ve spolupráci s představiteli regionů nyní připravuje investiční plán, který má zvýšit kvalitu navigace a infrastruktury regionálních letišť. S cílem zajistit financování nyní probíhají jednání s ministerstvem infrastruktury a s Úřadem civilního letectví.

 

Zpracoval: Jan Tomášek, obchodně ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Varšavě