česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zdroj - ZÚ Varšava
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Škoda Transportation a AŽD Praha získaly nové zakázky na polském trhu

Zástupci firmy Škoda Transportation za účasti primátora hlavního města Varšavy Rafała Trzaskowského a velvyslance Ivana Jestřába podepsali 30.1.2020 smlouvu na dodávku 37 šestivozových souprav varšavského metra s opcí na dalších 8 souprav v celkové hodnotě 1,308 mld PLN, tj. téměř 8 mld korun. V polském výběrovém řízení uspěla rovněž společnost AŽD Praha, která zajistí modernizaci zabezpečovacího zařízení na již třetím úseku trati Poznaň - Štětín v hodnotě 255,6 mln PLN (cca 1,5 mld korun).

Česká firma, kterou velvyslanectví podporovalo v rámci správních a odvolacích řízení, byla vybrána jako nejlepší z pěti uchazečů v rámci největšího tendru na dodávku vozů metra v Evropě. V rámci této zakázky by mělo být postupně dodáno 37 vlakových souprav, tj. 222 vagónů, 74 vybavených kabinou pro strojvedoucího. Varšavské metro má navíc opci na dalších 8 souprav, složených ze 48 vagónů, z toho 16 s kabinou strojvedoucího.

První souprava, která bude vybavena nejnovějšími dostupnými technologiemi a bude mít přepravní kapacitu 1500 cestujících a rychlost až 90 km/h, by měla být dodána do 20 měsíců od podpisu smlouvy, do 23 měsíců by měla získat certifikaci pro provoz. Zakázka by měla být dokončena do r.2024. Jednotlivé vozy souprav budou produkovány v závodech Škoda Vagonka v Ostravě, finalizace bude probíhat v Plzni. Předpokládá se rovněž zapojení polských  subdodavatelů.

Škoda Transportation považuje podpis smlouvy za začátek významnějšího působení v Polsku, které je díky velikosti trhu a vysokému růstu polské ekonomiky velmi perspektivní. V březnu/dubnu by proto měla být otevřena oficiální kancelář ve Varšavě. Firma je připravena nabízet své výrobky a služby v oblasti městské i železniční dopravy.

Úspěch na polském trhu zaznamenala také společnost AŽD Praha, která je největším českým dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky v kolejové a silniční dopravě. Polský správce železniční infrastruktury PKP PLK podepsal s AŽD již třetí smlouvu na modernizaci zabezpečovacího a sdělovacího zařízení na  trati Poznaň – Štětín. První zakázku podepsala AŽD v r.2018 v hodnotě 148,6 mln zł (cca 891,9 mln korun) a druhou na počátku r.2019 ve výši 201,2 mln zł (1,2 mld korun). Současný třetí projekt na modernizaci 72 km dlouhé trati byl zahájen podpisem smlouvy a měl by být dokončen do konce r. 2022. AŽD bude hlavním dodavatelem technologií a místní společnosti budou zajišťovat některé subdodávky. Spolufinancování je zajištěno prostřednictvím EU nástroje CEF (Connecting Europe Facility).  

 

Zpracoval: Jan Tomášek, ekonomické oddělení ZÚ Varšava