česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ŠKODA Transportation
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Škoda vyjíždí na koleje varšavského metra

První souprava nové soupravy metra Škoda Transportation v polském hlavním městě byla slavnostně uvedena do provozu 28. října 2022, téměř tři roky po podpisu smlouvy o dodávce 37 těchto vlakových souprav v hodnotě 1,308 miliard zlotých. Vozy metra si prohlédla 9. listopadu v rámci své oficiální návštěvy Polska také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Vlaky Varsovia, jak jsou označovány soupravy pro varšavské metro, mají délku 118,2 metru, jsou složeny ze šesti propojených vagónů a mohou se pohybovat rychlostí 90 km/h. Maximální přepravní kapacita celé soupravy je 1500 cestujících.

Primátor Varšavy Rafał Trzaskowski při slavnostním zahájení provozu zdůraznil, že se jedná o moderní, prostorné a velmi úsporné vlaky. V průběhu dalších týdnů budou postupně nasazovány do provozu další soupravy. Jak připomněl, život ve městě se postupně vrací do stavu před nástupem COVID19 a varšavské metro denně využívá 700 tisíc pasažérů, tj. 181 milionů cestujících ročně. Metro se intenzivně rozvíjí a od r. 2019 bylo otevřeno 11 nových stanic. Připravuje se prodloužení současných dvou páteřních linií a rozšíření celé sítě.

Pro realizaci těchto ambiciózních plánů jsou potřebné nové vlakové soupravy. Varšavské metro se navíc postupně zbavuje původních sovětských vozů, které jsou nabízeny mj. bezplatně jako součást materiální pomoci Ukrajině.

První souprava Varsovia dorazila z Plzně do Varšavy na konci dubna 2021, kdy byly zahájeny noční testovací jízdy, které byly potřebné pro získání povolení k provozu UTK (Úřadu pro kolejová vozidla). Po dokončení schvalovacího řízení byl zahájen provoz první ze čtyř dodaných souprav. Poslední souprava Varsovia by měla být dodána do konce roku 2023 s tím, že město Varšava může využít opci k nákupu ještě dodatečných osmi souprav.

Novou soupravu Škoda Transportation si v rámci oficiální návštěvy Polska na stanici Stadion Narodowy (viz foto) prohlédla také předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová, která ocenila, že se jedná o příklad úspěšně se rozšiřující česko-polské ekonomické spolupráce.

SKODA Varsovia

SKODA Varsovia

SKODA Varsovia

SKODA Varsovia

ŠKODA Varsovia

ŠKODA Varsovia

Zpracoval: Jan Tomášek, obchodně ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Varšavě