česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC0 License, pexels
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Technologie - nejperspektivnější odvětví polské ekonomiky


Nejúspěšnější a kapitálově největší firmy na polské Burze cenných papírů (GPW) jsou technologické  firmy – e-commerce platforma Allegro a tvůrce počítačových her CD Projekt. Tuto pozici potvrdila primární veřejná nabídka akcií, kdy cena akcií Allegro vzrostla již první den na burze o 67% a hodnota firmy dosáhla 70 miliard PLN (cca 420 miliard CZK). CD Projekt na druhém místě má poloviční hodnotu. Pro české podnikatele tak mohou být výsledky z GPW signálem, jaké jsou trendy vývoje polské ekonomiky, případně možnosti budoucích investic. Obchodníci navíc mohou využívat platformu Allegra pro vstup na polský trh. 

Všeobecně se předpokládá, že pandemie koronaviru urychluje proces digitalizace ekonomiky také v Polsku, což demonstrují lídři GPW. Allegro a CD Projekt mají společně stejnou hodnotu, jako čtyři největší státní firmy – plynárenský koncern PGNiG, banka PKO BP, těžař mědi KGHM a pojišťovna PZU. V indexu WIG20 dosáhlo Allegro podíl ve výši 9 – 10% a ve WIG 6 – 7%.

Obchodní platforma Allegro je velmi populární a jeho stránky navštíví 20 milionů uživatelů měsíčně. V průzkumech oblíbenosti dosahuje 86%, zatímco čínský AliExpress pouze 19%. Pozici Allegra navíc posiluje skutečnost, že americký Amazon, který využívá stejný obchodní model, má sice v Polsku své sklady a zázemí pro Evropu, ale oficiálně na polském trhu nepůsobí.

Ekonomicky mimořádně úspěšné jsou na polské GPW také firmy v oblasti videoher. Lídrem je zejména CD Projekt, který soutěží s francouzským Ubisoft o pozici největšího evropského producenta PC her. Na počátku dubna 2020 dosáhla kapitalizace firmy 27,66 miliard PLN (cca 166 miliard CZK) a předstihla tak dosavadní lídry GPW, tj. petrochemickou skupinu PKN Orlen (vlastníka  Benziny a Unipetrolu) a největší polskou banku PKO BP. Nyní již hodnota firmy dosáhla 36 miliard (cca 216 miliard CZK), zatímco hodnota akciových titulů z „tradičních odvětví“ klesá. 

CD Projekt měl dosud největší úspěch se svou hrou Zaklínač (The Witcher), který se stal součástí světové popkultury také díky úspěšnému filmovému zpracování společností Netflix. Nyní je maximální očekávání spojeno s přípravou nové hry Cyberpunk 2077, která měla být uvedena na trh již v dubnu, ale s ohledem na pandemii koronaviru byla premiéra odložena na listopad.

Úspěšné na akciovém trhu jsou také další polské společnosti v oblasti videoher – Ten Square Games (za 2 roky na GPW vzrostl kurs desetinásobně), Play Way nebo 11 Bit Studios. Na GPW a platformě menších společností New Connect však působí ještě řada dalších vývojářských společností.

Hodnocení technologických firem z oblasti e-commerce a videogamingu na burze  tak svědčí o tom, že polská ekonomika se rychle vyvíjí a současná pandemie tento proces výrazně urychluje.

 

Zpracoval: Jan Tomášek, obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Varšavě