česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: https://ec.europa.eu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Transformace uhelných regionů v Polsku přináší příležitosti pro české firmy

Evropská komise schválila operační programy financované z Fondu spravedlivé transformace (Just Transition Fund) pro pět polských uhelných regionů. Celková hodnota těchto programů na následujících několik let je 3,85 miliardy EUR, zajistit mají klimatickou transformaci a rekultivaci těžebních oblastí ve Slezsku, Malopolsku, Velkopolsku, Dolním Slezsku a Lodži. Všechny prostředky budou spravovány na regionální úrovni a nastaveny s ohledem na místní potřeby. S ohledem na bohaté zkušenosti českých firem v této oblasti se jedná o velkou příležitost do budoucna. A to v mnoha dílčích sektorech.

Slezsko a západní Malopolsko na čele zájmu

Příhraniční polské Slezské vojvodství je spolu se západní částí Malopolska největším centrem těžby černého uhlí v EU. Postupný útlum těžby, odchod od jejího spalování a rekultivace celé oblasti jsou však nevyhnutelné. Právě sem tak míří většina prostředků z Fondu spravedlivé transformace ​​přidělených Polsku. Konkrétně se jedná o 2,4 miliardy EUR, které mají obyvatelům regionu zajistit především nové pracovní příležitosti a čistší ovzduší.

Prostředky z Fondu budou zejména podporovat diverzifikaci místní ekonomiky investicemi do malých a středních podniků v oblastech obnovitelné energie, čisté mobility a dalších zelených odvětví. Součástí ekonomické transformace je rekvalifikace asi 100 tisíc pracovníků na nové profese v klimaticky neutrálních průmyslových odvětvích. Investice budou nasměrovány také do lepší energetické účinnosti veřejných i obytných budov, zateplování domů, instalace solárních panelů na střechy a instalací tepelných čerpadel. Na nápravu ekologických škod způsobených těžebním průmyslem prostředky se zaměří rekultivace a dekontaminace celkem 2 800 hektarů půdy zasažených těžbou.

Velkopolsko, Dolní Slezsko a Lodžské vojvodství  

Dalším příhraničním regionem je Dolní Slezsko, kde budou prostředky v celkové výši 582 milionů EUR směřovány do oblasti hornického města Valbřich. I zde se bude jednat především o podporu malých a středních firem v klimaticky neutrálních odvětvích. Cílem je vytvořit diverzifikovanější lokální ekonomiku a 1000 nových pracovních míst. Část investic bude i zde namířena do intenzivnějšího využití obnovitelných zdrojů, především solárních panelů, výměny starých kotlů na tuhá paliva a zateplení budov. Výsledkem má být lepší kvalita ovzduší a nižší energetická náročnost.

Dále na sever v oblasti Velkopolska je cílovou oblastí město Konin a jeho okolí. Město formulovalo ambiciózní plán ukončení těžby hnědého uhlí, postupného odstavení hnědouhelných elektráren a přechodu na obnovitelné zdroje energie včetně výroby ekologického vodíku. Součástí plánu je dekontaminace znečištěné půdy a rekultivace oblasti. Část investic je určena také na rekvalifikaci 5 500 zaměstnanců hnědouhelného sektoru v tomto regionu.

Lodžské vojvodství je v tomto výčtu specifickým případem – nachází se zde totiž největší individuální emitent CO2 v EU – hnědouhelná elektrárna Bełchatów. Polsko se v souladu s klimatickými cíli EU zavázalo k výraznému omezení těžby a spalování hnědého uhlí v tomto regionu do roku 2030. Alokováno je celkem 370 milionů EUR. Tyto prostředky mají pomoci vytvořit novou infrastrukturu pro místní malé a střední podniky, včetně podpory R&D center. Kromě toho je část investic stejně jako v ostatních regionech namířena do energetické účinnosti, využití energie z obnovitelných zdrojů a rekvalifikaci zaměstnanců v hnědouhelných dolech, elektrárně Bełchatów a přidružených podnicích.

Jakub Rudý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Varšavě