česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Accolade, https://accolade.eu/
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšný rok Accolade na polském trhu

Česká skupina Accolade, která se zabývá investicemi do nájemních průmyslových nemovitostí, v červenci 2019 oznámila, že je připravena vložit dodatečných 38 milionů euro do rozšíření průmyslového parku ve Štětíně a rozšířit tak prostory pro nájemce ze současných 147.000 na 220.000 m2. Celková hodnota investice ve Štětíně se tak zvýší na 118 mln euro. 

Firma vstoupila na polský trh v r.2016 a za tři roky zde vybudovala devět průmyslových parků, jejichž hodnota se v r.2019 zvýšila na 10,5 miliardy korun. Ve srovnání s r.2017 se jedná o více než pětinásobné zvýšení. V r.2018 vznikly nové parky na třech místech – Białystok, Konin a Kielce. Celkový rozsah průmyslových parků Accolade v Polsku je nyní 588.000 m2 a roční nájmy dosahují 0,75 miliard korun. V Polsku má firma již polovinu pronajímané plochy a je připravena zvýšit tuto kapacitu trojnásobně.

Accolade ve svých materiálech uvádí, že o rozšíření působnosti do Polska rozhodl prudký rozvoj v zemi, a to nejen hospodářský, ale také silniční a dálniční sítě, což vytvářelo ideální podmínky pro další investice. Strategie v Polsku byla již od počátku vstupu na trh jasně definovaná – cílem bylo vytvořit velká průmyslová centra z dosud méně rozvinutých měst o přibližné velikosti Brna, jako jsou Štětín, Lublin nebo Bydgoszcz, která jsou svojí strategickou polohou velmi výhodná.

Investice nesměřují pouze na výstavbu výrobních a skladovacích parků na zelené louce, ale rovněž se zaměřují na přestavbu již nevyužívaných průmyslových prostor. Příkladem je bývalá chemická továrna v Bydgoszczi, nebo Štětín, kde se z vojenského závodu na Messerschmitty staly plně vybavené budovy pro lehký průmysl, logistiku a e-commerce. Park, který je umístěn nedaleko letiště Goleniów, leží na hranici s Německem a trajekty jej spojují se Skandinávií. Navíc je zde přístav Štětín-Svinoústí (Szczecin-Świnoujście), který je podle názoru Accolade možným hlavním tranzitním přístavem pro ČR a Slovensko.  

Deník Financial Times v seznamu nejrychleji rostoucích firem v Evropě v tomto roce zařadil Accolade na 56.místo. Skupina je tak považována za nejrychleji se rozvíjející firmu v ČR.

 

Zpracoval: Jan Tomášek, obchodně ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Varšavě