česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Polsku by měly vzniknout nové soukromé doly

Zatímco polské státní těžební společnosti přicházejí o miliardy zlotých, soukromí investoři se v tichosti připravují na velké investice.

Podle dostupných informací se předpokládá, že po roce 2020 mohou jejich doly v Polsku dobývat až 30 mil. tun uhlí ročně. To je 40 procent aktuální domácí produkce. V osmi nových, vysoce výkonných dolech, by mohlo vzniknout až 17 tisíc nových pracovních míst.

Nové soukromé doly v Horním a Dolním Slezsku a v lublinském vojvodství chtějí vybudovat australské společnosti Balamara Resources a Prairie Mining, německý HMS Bergbau, mezinárodní developerská skupina ECI a také polský výrobce důlních strojů Kopex.

Jde o značné investice, náklady na zcela nový důl představují cca 2,5 mld. PLN (16 mld. CZK). Takové investice v lublinském regionu připravuje společnost Prairie Mining. Výstavba by měla být zahájena v roce 2018, přičemž první vytěžené uhlí by se mělo vyvézt na povrch o čtyři roky později. Australané dosud investovali 100 mil. PLN do přípravných prací. Na druhé straně, náklady na revitalizaci dolů uzavřených před lety, jako je např. projekt společnosti Balamara Nowa Ruda v Dolním Slezsku (bývalý valbřišský uhelný revír), činí cca 300 – 500 mil. PLN.

Nicméně z analýz investorů vyplývá, že uhlí lze v Polsku těžit se ziskem navzdory současným nízkým cenám komodit. Kromě toho mají investoři v úmyslu vybudovat doly na základě nejnovějších technologických řešení (např. tzv. šikmé tunely, kde je uhlí pomocí razících štítů dobýváno okamžitě a surovina je transportována na povrch dopravníkovým pásem). Jedná se o úsporné řešení v porovnání se stávajícími nákladnými šachtami. Investoři se také jednoznačně shodují na tom, že je třeba zrušit stávající archaický systém mezd a odměňování horníků v Polsku.

V důsledku nových technologických řešení by měly být náklady na těžbu mnohem nižší, než ve starých slezských dolech. Např. v případě lublinského projektu firmy Prairie by podle předběžných kalkulací investorů měly činit náklady na těžbu1tuny uhlí pouze 25 USD. To umožní společnosti udržet ziskovost i při nízkých cenách černého paliva, které se v současné době pohybují okolo 46 USD/tunu. Investoři však očekávají, že se situace na komoditních trzích zlepší ještě před zahájením těžby.