česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

XXV. Ekonomické fórum v Krynici

Ve dnech 8. – 10. září 2015 se v jihopolské Krynici konalo tradiční již 25. Ekonomické fórum – východoevropský Davos, jak je často nazýváno jeho účastníky.
 

Na letošní výroční fórum, jehož součástí bylo plenární zasedání, diskuse, tématické bloky, workshopy, přednášky a prezentace, zavítalo přes 3000 účastníků z Evropy, Asie, USA a zemí Středního východu. Jedním z ústředních témat, která se letos promítala téměř do všech plenárních zasedání, panelů a diskusí, byly současná uprchlická krize v Evropě a Rusko-ukrajinský konflikt, jejich politické i ekonomické důsledky a výměna názorů na možnosti řešení obou krizí. V diskusích se často střetávali politici, novináři, akademici, ale rovněž manažeři významných polských i světových firem. Fórum v Krynici je především místem, kde se mohou současní i bývalí politici, ekonomové a akademici osobně setkat a diskutovat
o aktuálních světových problémech. Na letošním výročním fóru vystoupili rovněž oba nejvyšší polští představitelé - prezident Andrzej Duda a premiérka Ewa Kopacz(ová).

Fóra se zúčastnil rovněž ministr průmyslu a obchodu České republiky Jan Mládek (JM), který vystoupil samostatně v plenárním zasedání v závěrečném bloku na téma „Capitalism in the 21st Century. What about the Values?“. Ve svém projevu mj. uvedl, že po celá desetiletí se globální ekonomický řád točil kolem základní teze, podle níž by role vlády v ekonomice měla být omezená. Po poslední finanční krizi však nastal chaotický vývoj a vlády a centrální banky se dostaly do rolí, které nebyly v souladu s výše uvedeným přístupem. A tak se ukazuje, že současná ekonomická realita založená na tržním kapitalismu zvyšuje nejen úlohu soukromého sektoru, ale i požadavky a akceschopnost národních vlád na mezinárodním poli. Kapitál 21. století však vyvrací základní kapitalistické mýty a vytváří obrovské strukturální překážky, které se dají vlastními silami jen těžko překonat. JM dále zdůraznil rostoucí roli vzdělávacího systému, přičemž v příštích letech hrozí i v této oblasti závažná globální rizika. Nicméně dle jeho podání bude význam vzdělání ještě růst. I v ČR vedle prosperujících center zápasí nemalá část regionů s nezaměstnaností a neutěšenou životní perspektivou, i když podle průzkumů EU z roku 2014 je v ČR ohroženo chudobou a sociálním vyloučením pouze 15,4 % obyvatel. To je druhé nejnižší číslo z celé EU (lépe je na tom pouze Nizozemsko s 15 %). JM dále uvedl, že představy o rozvinuté demokracii mají dnes viditelné trhliny. Jde především o nalezení klíče ke kultivaci a rozvoji budoucnosti. Podle JM demokracie potřebuje kapitalismus, kapitalismus však nepotřebuje demokracii. Jako příklad uvedl země, jako jsou Singapur, Taiwan či Jižní Korea.

Podle JM dnes ČR nepochybně stojí před problémy, které se zásadně neliší od problémů jiných srovnatelně rozvinutých zemí v Evropě i ve světě. Jedním z určujících pocitů dneška, a to i přes období míru a blahobytu v naší části Evropy, je nejistota a ohrožení. K pocitu ohrožení vyvolanému sociálním napětím se přidává i zjitřená mezinárodní situace: krize v zemích eurozóny, válečné konflikty na východní a jižní hranici Evropy, příliv těžko zvladatelných mas migrantů do Evropy ale také zvýšená četnost extrémních výkyvů počasí v důsledku klimatických změn. Připravit se na nejistou budoucnost znamená posílit naši adaptabilitu na měnící se podmínky a prosazovat nezbytnou regulaci. Půjde o vytvoření prostředí, které přeje inovacím nejen technologickým, ale i sociálním. V závěru svého vystoupení JM uvedl, že jen těžko lze formulovat dokonalý výčet obecně platných doporučení, neboť konkrétní řešení lze přijímat pouze v konkrétních případech.

Na fóru dále vystoupili 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka v diskusním panelu „Threats and Opportunities for Cooperation in Central and Eastern Europe in the Context of Reviving Geopolitics“, člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok v diskusním panelu „Consolidation of the Banking Sector – Short and Long-Term Consequences“, národní koordinátor pro zavedení eura v ČR pan Oldřich Dědek v panelu s názvem „Euro in Europe. How is the Common Currency Perceived Today?“ a další hosté z ČR.

 

Na fóru se rovněž prezentovala významná česká společnost EPH (Energetický a průmyslový holding). Tato přední středoevropská energetická skupina působící převážně v České republice, na Slovensku, v Německu a v Polsku obdržela na výše uvedeném fóru během prezentace „500 největších společností střední a východní Evropy“ zvláštní ocenění v kategorii „skokan roku“.