česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

konzulární informace

Bezpečnostní situace v Polské republice odpovídá standardu evropských zemí. Doporučujeme zvýšenou opatrnost před odcizením finančních prostředků, dokladů a cenností v místech s vyšší koncentrací turistů a v nočních vlacích na trasách mezi Polskou republikou a Českou republikou. Dále doporučujeme parkovat vozidla na střežených místech, jakož i nezastavovat, zejména v noci, na odlehlých parkovištích. V případě krádeže nebo vloupání je třeba nahlásit událost na nejbližší policejní stanici (tísňová linka policie 997). Při sepisování policejního protokolu doporučujeme požadovat přítomnost tlumočníka z důvodu plného porozumění textu v  protokolu.

Do Polské republiky je zakázané přivážet a vyvážet drogy a psychotropní látky, a to ani pro vlastní potřebu.

Dle platných polských předpisů je možné v přestupkovém řízení uložit pokutu řidiči-cizinci, který nemá místo trvalého bydliště nebo pobytu na území Polské republiky, ale má místo trvalého bydliště nebo pobytu na území jiného členského státu EU buď  formou hotovostní (úhrada na místě) nebo bezhotovostní (převzetí potvrzení o jejím udělení, které musí obsahovat poučení o povinnosti úhrady v termínu 7 dní od data jejího přijetí).

Upozorňujeme, že praxe uplatňovaná policisty v přestupkovém řízení na území Polské republiky není jednotná.

Pokud řidič nesouhlasí s udělením pokuty, policie rozhodne o způsobu řešení buď v tzv. zrychleném soudním řízení (tj. až do 48 hod od momentu zadržení řidiče) nebo v běžném soudním řízení, kdy policie předá věc příslušnému soudu.

Za překročení povolené rychlosti o více než 50 km/hod  v obci je policie oprávněna zadržet řidičský průkaz na dobu 3 měsíců.

V Polské republice je povolen maximální obsah alkoholu v krvi do 0,2 promile. Policejní přístroje pro měření alkoholu v krvi ukazují výsledek alkoholu v mg/l a to znamená, že zobrazovaná hodnota v přístroji nesmí být vyšší než 0,1 mg/l, tj. 0,2 promile.

Řidiči i všechny další osoby ve vozidle musí využít bezpečnostních pásů. Děti do výšky 150 cm a váhy do 36 kg (obecně děti do věku 12 let) mohou být převáženy ve vozidle pouze tehdy, pokud sedí ve vhodné autosedačce.

Pro vozidla nad 3,5 t je povinný systém elektronického mýtného viatoll: www.viatoll.pl Povinnost elektronického mýtného se vztahuje také na osobní vozidla s přívěsem, pokud dosáhnou hmotnosti vyšší než 3,5 t. V této souvislosti upozorňujeme, že polské orgány sčítají nejvyšší povolené hmotnosti uvedené v položce F1 v technickém průkazu vozidla a přívěsu.