česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mýtné na polských silnicích

Mýtné u motorových vozidel do 3,5 t

Řidiči motorových vozidel a jízdních souprav s maximální přípustnou hmotností ≤ 3,5 tuny (kromě autobusů) jsou povinni uhradit mýtné za průjezd po zpoplatněných dálnicích na základě Zákona o zpoplatněných dálnicích a Státním silničním fondu.

Řidiči těchto vozidel se mohou rozhodnout, zda budou chtít zaplatit za průjezd po dálničních úsecích, které spravuje GDDKiA, jednorázově u mýtné brány nebo elektronicky prostřednictvím registrace do systému viaTOLL. Registrace do systému viaTOLL neznamená ztrátu možnosti hradit mýtné u mýtné brány.

Sazby poplatků u mýtných bran jsou k dispozici na:

http://www.viatoll.pl/cz/osobni-vozidla-manualni-vyber/manualni-system/sazby-poplatku

Motorová vozidla nad 3,5 t podléhající elektronickému mýtnému

Řidiči motorových vozidel a jízdních souprav s maximální přípustnou hmotností nad 3,5 tuny a všech autobusů, kteří využívají sítě zpoplatněných silnic, nemohou používat systém výběru mýtného u mýtných bran. Na tato vozidla se vztahuje povinnost používat systém elektronického výběru mýtného viaTOLL.

Systém viaTOLL je založen na technologii bezdrátové komunikace krátkého dosahu. Tento systém se skládá z několika prvků a jeho fungování je nejlepší představit si takto:

Nad zpoplatněnými silnicemi jsou umístěny mýtné brány, které jsou vybaveny anténami. Antény umožňují komunikaci mezi systémem a jednotkou viaBOX, která se nachází ve vozidle. Pokaždé, když vozidlo s jednotkou viaBOX projede pod mýtnou branou, řidiči se odečte poplatek za průjezd konkrétního úseku zpoplatněné silnice. Řidič dostane oznámení jedním signálem z jednotky viaBOX. Proces úhrady částky proběhne zcela automaticky, aniž by bylo nutné zpomalovat rychlost vozidla nebo ho dokonce zastavit.

viaBOX

Aby uživatel mohl využívat síť zpoplatněných silnic a dálnic v rámci systému viaTOLL, musí být jeho vozidlo vybaveno elektronickou palubní jednotkou („viaBOX“). Toto zařízení musí uživatel umístit na palubní desku. Při průjezdu vozidla pod mýtnou branou vyšle tato jednotka do speciálních snímačů, které jsou umístěny na mýtné bráně, informace o vozidle. Jednotka viaBOX umožňuje elektronicky vyměřit výši mýta za průjezd po zpoplatněných silnicích.

Prvním krokem k získání elektronické jednotky viaBOX je registrace. Poté bude majiteli vozu předložena k podpisu smlouva a zařízení obdrží po zaplacení kauce. Instalace je velmi jednoduchá. Jednotka viaBOX se přilepí na vnitřní stranu čelního skla vozidla pomocí oboustranně lepicí pásky, která je součástí balení. Uvnitř balení je mimo jiné i podrobný návod, který obsahuje informace o montáži a fungování jednotky viaBox. Elektronická jednotka je napájena bateriemi, proto nemusí být zapojena do elektrické zásuvky ve vozidle. Jednotka viaBOX je nepřenosná a může být použita pouze v konkrétním, registrovaném vozidle. Vozidla s metalizovaným předním sklem musí používat jednotku viaBOX společně s venkovní anténou, která se nazývá „viaBOX-2”

Aby nedošlo k záměně jednotky viaBOX s palubními jednotkami z jiných zemí, je jednotka označena logem systému viaTOLL.

Systém viaTOLL je povinný pro všechna vozidla s maximální přípustnou hmotností nad 3,5 tuny a autobusy, bez ohledu na jejich maximální přípustnou hmotnost. V souladu se Zákonem ze dne 7. listopadu 2008 o změně zákona o veřejných komunikacích a změně některých jiných zákonů, platí elektronický výběr mýtného v Polsku na zpoplatněných dálnicích, rychlostních silnicích a vybraných silnicích I. třídy. Všechny výnosy ze systému viaTOLL míří na účet polského Státního silničního fondu a jsou určeny na další investice do polské silniční sítě a na modernizaci stávající silniční infrastruktury.

Sazby poplatků za elektronické mýtné jsou k dispozici na:

http://www.viatoll.pl/cz/nakladni-vozidla/sazby-poplatku-/-platba/sazby-poplatku

Síť silnic systému Viatoll:

http://www.viatoll.pl/cz/nakladni-vozidla/mapa/sit-silnic-systemu-viatoll

Seznam zpoplatněných úseků:

http://www.viatoll.pl/cz/nakladni-vozidla/mapa/seznam-zpoplatnenych-useku