česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Novelizace zákona o silniční dopravě platná od 1.10.2018

Dnem 1. října 2018 vstoupila v Polské republice v platnost novela zákona o silniční dopravě, kterou připravilo Ministerstvo digitalizace Polské republiky.

Nová úprava umožňuje řidičům vozidel registrovaných v Polské republice řídit vozidlo bez nutnosti prokazování se během případné kontroly technickým průkazem a potvrzením o uzavřeném povinném ručení. V praxi to však neznamená, že řidiči mohou řídit bez uzavřeného povinného ručení nebo platného technického průkazu. Oprávněné kontrolní orgány (policie, městská policie nebo Inspekce silniční dopravy) zjistí údaje k vozidlu a povinnému pojištění v databázi CEPIK (Centrální evidence vozidel a řidičů).

Nově v této databázi budou zavedeny informace o případném „zadržení“ (rozuměj: pozastavení platnosti) technického průkazu. Zrušení povinnosti držet u sebe technický průkaz mění způsob jeho zadržení a vrácení. Doklad  již nebude zadržován fyzicky. Od 1.10.2018 budou oprávněné orgány pouze zanášet do CEPIK informace o jeho zadržení, tyto informace budou posléze v digitální podobě přístupné pro orgány provádějící silniční kontrolu. Držitel technického průkazu obdrží potvrzení o jeho zadržení. Po splnění zákonných podmínek a obnovení platnosti technického průkazu oprávněný orgán zavede tento údaj do databáze.

Ministerstvo digitalizace pracuje i nadále nad aktualizací databáze CEPIK a připravuje novelu, která by v budoucnu umožnila zrušení povinnosti předkládat řidičský průkaz. V současnosti však i nadále platí, že řidičský průkaz je řidič povinen při kontrole mít u sebe.

Upozorňujeme řidiče vozidel registrovaných v jiných státech EU než Polská republika, že na ně se ustanovení novelizace zákona nevztahují. I nadále platí, že během kontroly musí předložit platný technický průkaz a doklad o uzavřeném povinném pojištění.