česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby do Senátu Parlamentu ČR - 23. a 24. září 2022: LHŮTA PRO ZÁPIS DO ZVLÁŠTNÍHO SEZNAMU VOLIČŮ KONČÍ DNE 14. SRPNA 2022!

Volby do jedné třetiny Senátu PČR proběhnou v pátek 23. září a v sobotu 24. září 2022. Případné druhé kolo proběhne v pátek 30. září a v sobotu 1. října 2022. Hlasování proběhne pouze ve volebních obvodech na území České republiky; na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí hlasování probíhat nebude. Voliči zapsaní do zvláštního seznamu voličů vedeného Velvyslanectvím ČR ve Varšavě mohou na tomto velvyslanectví požádat o vydání voličského průkazu a s tímto průkazem pak hlasovat v jakémkoli volebním okrsku spadajícím do volebního obvodu, kde jsou volby vyhlášeny.

Prezident republiky vyhlásil svým rozhodnutím publikovaným ve Sbírce zákonů (částka 44) pod číslem 81/2022 Sb., volby do 1/3 Senátu Parlamentu České republiky a stanovil dny jejich konání na pátek 23. září a sobotu 24. září 2022. Případné druhé kolo by proběhlo v pátek 30. září a v sobotu 1. října 2022.

Seznam volebních obvodů, v nichž se volby uskuteční, naleznete zde: Seznam volebních obvodů (PDF, 156 KB)

Hlasování ve volbách do Senátu probíhá pouze ve volebních obvodech na území České republiky. Na zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí hlasování probíhat nebude.

Voliči zapsaní ve zvláštním seznamu voličů vedeném Velvyslanectvím České republiky ve Varšavě mohou ve volbách do Senátu hlasovat na základě voličského průkazu vydaného tímto velvyslanectvím, hlasovat na tento průkaz je nicméně možné pouze na území České republiky, a to v jakémkoli volebním okrsku spadajícím do volebního obvodu, kde jsou volby vyhlášeny.

Voliči žijící na území Polské republiky, kteří ještě nejsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů vedeném Velvyslanectvím, mohou o zápis do zvláštního seznamu požádat nejpozději do 14. srpna 2022.  Nutné náležitosti žádosti o zápis do seznamu voličů naleznete zde.  Voliči, kteří mají zájem o zápis v průběhu víkendu 13. - 14. srpna 2022, mohou kontaktovat ZÚ prostřednictvím nouzové linky +48 608 298 988.

Zapsaní voliči mohou o voličský průkaz požádat písemně (s ověřeným podpisem) nebo datovou schránkou, taková žádost musí být Velvyslanectví doručena nejpozději 16. září 2022. Dále lze o voličský průkaz požádat osobně, a to do 21. září 2021 do 16 hodin. Voličské průkazy se budou voličům zasílat či předávat od 8. září 2022. a to osobně voliči, nebo osobě s plnou mocí s ověřeným podpisem voliče, nebo poštou.

 

Prezident svým rozhodnutím zároveň vyhlásil i volby do zastupitelstev obcí, které proběhnou současně s volbami do Senátu. Ve volbách do zastupitelstev nelze hlasovat na zastupitelských úřadech ani pro ně zastupitelské úřady nevydávají voličské průkazy. Voliči mohou ve volbách do zastupitelstev hlasovat pouze na území České republiky ve volebním okrsku podle místa svého trvalého pobytu.

 

Podrobné informace naleznete na stránkách MV ČR  Volby do zastupitelstev obcí a Senátu 2022 - Volby (mvcr.cz)

přílohy

Seznam volebních obvodů 155 KB PDF (Acrobat dokument) 8.6.2022