česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem

Informace pro české občany, kteří mění místo trvalého či dlouhodobého pobytu v zahraničí, případně se z dlouhodobého pobytu v zahraničí vracejí z zpět do České republiky.

Pokud jste zapsáni ve zvláštním seznamu voličů (dále ZSV) u některého ze zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí a odjíždíte natrvalo z jeho územního obvodu, doporučujeme Vám ještě před Vaším odjezdem požádat příslušný zastupitelský úřad o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů.

Na základě právních předpisů ČR o volbách v aktuálním znění není možnost vyškrtnutí vázána na rozhodnutí prezidenta o vyhlášení termínu voleb. Je tedy možno požádat o vyškrtnutí ze ZSV kdykoliv, vyškrtnutí samotné lze ovšem  provést nejpozději 2 dny před prvním dnem voleb, kdy se definitivně uzavírá ZSV.

Požádat o vyškrtnutí ze ZSV vedeného ZÚ lze písemně

  • Písemná žádost musí být voličem podepsána a je dostačující, pokud je zaslána faxem (+48 22 621 72 34) nebo doručena poštou na adresu:

    AMBASADA REPUBLIKI CZESKIEJ W WARSZAWIE
    Wydział Konsularny (VOLBY)
    ul. Koszykowa 18, 00-555 Warszawa, Polska
  • emailem - přílohou emailu musí být naskenovaná žádost s úředně ověřeným podpisem žadatele (tuto novinku přinesla novelizace zákona o volbách č. 38/2019 Sb., ve znění pozdějších předpisů)


Podpis voliče na žádosti o vyškrtnutí ze ZSV není nutno ověřovat úředně.

Pozn. Žádost podaná prostřednictvím telefonu není přípustná.

K podání žádosti doporučujeme využít přiložený formulář. Dále je potřeba uvést trvalé bydliště v ČR, resp. doručovací adresu. Doporučujeme uvést přímé kontakty, např. email, telefon apod., z důvodu možnosti rychlého spojení v případě potřeby.

O vyškrtnutí ze ZSV Vám bude vydáno potvrzení o vyškrtnutí ze ZSV vedeného na ZÚ. Potvrzení o vyškrtnutí ze ZSV zašleme doporučeně na Vámi uvedenou adresu, anebo si je můžete vyzvednout osobně (vyznačuje se přímo na formuláři níže).

Potvrzení je nutno následně odevzdat přede dnem voleb obecnímu úřadu, v jehož územním obvodu máte trvalé bydliště, anebo v den voleb okrskové volební komisi, v jejímž obvodu máte trvalé bydliště.

Detailní informace naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

 

přílohy

Žádost o vyškrtnutí ze ZSV 13 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 8.6.2021