česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-polské konzultace ve formátu 2+2

Dne 20. dubna 2022 se konaly bilaterální konzultace mezi Českou republikou a Polskou republikou zaměřené na problematiku bezpečnosti a obrany. Jednání proběhlo na úrovni náměstků ministrů zahraničních věcí a obrany v Praze.

Českou delegaci vedli náměstek ministra zahraničních věcí Martin Povejšil a náměstek ministryně obrany pro obrannou politiku a strategii Jan Havránek. Polské straně předsedali náměstek pro bezpečnost, Ameriku, Asii a Východní politiku Marcin Przydacz a náměstek ministra národní obrany a státní tajemník Marcin Ociepa. Zasedání zahájil úvodním vystoupením ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský.

Konzultace potvrdily širokou shodu obou vlád v diskutovaných tématech. Obě strany si potvrdily zájem na posílení evropské bezpečnosti a transatlantické jednoty. Proběhla výměna názorů na přípravu a implementaci strategických dokumentů NATO a EU. Byla zdůrazněna potřeba rychlé adaptace a modernizace obranných schopností. V souvislosti s brutální ruskou agresí proti Ukrajině se obě delegace shodly na zásadní potřebě posílení odstrašujících opatření a obrany východního křídla NATO, a rovněž na zvýšení odolnosti proti dalším hrozbám, včetně kybernetických a hybridních.

Obě země potvrdily společné odhodlání podporovat Ukrajinu v obraně proti neospravedlnitelnému, nevyprovokovanému a nesmyslnému ruskému útoku, který způsobuje obrovské lidské utrpení a ohrožuje globální bezpečnost a stabilitu. Česká republika a Polsko budou dále poskytovat útočiště Ukrajincům prchajícím před zvěrstvy, kterých se dopouští ruské ozbrojené síly. Dále byly diskutovány možnosti spolupráce při poválečné obnově Ukrajiny a společná podpora ukrajinského záměru vstoupit do Evropské unie.

Jednání zahrnulo rovněž možnosti zintenzívnění regionální spolupráce. Česká republika představila priority svého nadcházejícího předsednictví v Radě EU.

Česko-polské konzultace ve formátu 2+2

Česko-polské konzultace ve formátu 2+2

Česko-polské konzultace

Česko-polské konzultace