česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - vozidla ponechaná na oficiálních parkovištích mezinárodních letišť v PL (Varšava, Katowice, Krakow a Wroclaw)

(Archivní článek, platnost skončena 17.06.2020.)

Informace pro občany ČR, kteří zanechali svá osobní vozidla registrovaná k provozu na pozemních komunikacích v České republice na parkovištích u mezinárodních letišť v Polské republice - AKTUALIZACE k 24. 5. 2020

AKTUALIZACE ke 24. 5. 2020

Dnešního dne se uskutečnila repatriační svozná akce vozidel ponechaných na mezinárodních letištích v PL. Jednalo se o jedinečnou akci, v jejímž rámci bylo odvezeno celkem 39 vozidel. Děkuji tímto všem majitelům/řidičům a rovněž i řidičům svozného autobusu za Vaši trpělivost a solidaritu při oživování vozidel a v průběhu celé akce. Většina z Vás je již šťastně zpět doma ve svých domovech a těm, kteří jsou stále na cestě, přeji šťastnou cestu! 

Petr Jesenský, konzul

PS: seznamy pro všechna letiště byly odeslány celkem 4x, poprvé 14. května 2020

 

 

Na základě složitých vyjednávání se MZV ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR ve Varšavě podařilo s polskou stranou vyjednat možnost vyzvednutí odstavených vozidel občanů ČR na mezinárodních letištích v Polské republice ve Varšavě, Katovicích, Krakově a Vratislavi. Vyzvednutí bude možné cestou hromadného svozu majitelů odstavených vozidel autobusy na mezinárodní letiště v Polsku. Služba bude organizována Velvyslanectvím ČR ve Varšavě, nicméně zajišťována soukromým provozovatelem a bude tudíž zpoplatněná. Podařilo se také vyjednat osvobození z úhrady poplatků za parkování nad rámec již uhrazených částek.

 

AKTUALIZACE ke 22. 5. 2020

Dobrý večer všem,

vláda PL ke dnešnímu dni, tedy 22.5.2020, rozhodla o uvolnění tranzitu přes území PL pro občany EU/EEA a CH, jejich manželé a děti, kdy za účelem tranzitu přes Polsko do místa pobytu nebo svého prokázaného bydliště v jiné zemi mají umožněn volný vstup po dobu 12 hodin bez nutnosti dalších karanténních opatření. Toto rozhodnutí umožňuje pouze průjezd přes území PL, tedy vstup a výstup z území a neumožňuje setrvání v zemi a např. vyzvedávání vozidel zůstavších na území PL.

Nedělní svozná akce tudíž zůstává v platnosti dle dříve zaslaných propozic. V případě jakýchkoliv změn Vás budu informovat emailem, pro jistotu ale prosím sledujte naší webovou stránku https://www.mzv.cz/warsaw/cz/zpravy_a_udalosti/covid19_vozidla_ponechana_v_pl_na.html.

Přeji Vám klidný večer a sobotu a v neděli jsme ve spojení,

Petr Jesenský, konzul

 

 

AKTUALIZACE ke 21. 5. 2020

Díky osobní intervenci velvyslance ČR v Polsku PhDr. Jestřába se podařilo získat souhlas s nedělní repatriační akcí. Vše tedy platí dle plánu, který jsem všem zúčastněním zasílal v předchozím emailu:

Plán na neděli 24. května 2020 (podmínky z PL strany nebyly stanoveny, počítejme tedy prozatím s volným vyzvednutím a následným návratem do ČR bez povinné kolony pod policejní eskortou - pro jistotu však sledujte naše webové stránky):
9:00 sraz na "Odpočívce Antošovice směr Bohumín"- pro otevření mapy upřesňující dané místo stačí kliknout na modrý text
9:30 odjezd
cca 10:30 příjezd na letiště Katowice
cca 11:15 odjezd směr Krakow
cca 12:15 příjezd na letiště Krakow
cca 13:00 odjezd směr Varšava
cca 15:30 až 16:00 příjezd na letiště Varšava
cca 17:00 odjezd směr ČR

Letiště Wroclaw: 
cca 9:30 hraniční přechod Náchod-Kudowa Zdroj 
cca 13:00 příjezd na letiště Wroclaw
cca 13:45 odjezd směr ČR
cca 16:30 hraniční přechod Kudowa Zdroj - Náchod

Na každém letišti bude dle plánu autobus čekat cca 30-45 minut, aby byla jistota, že se všem z Vás podařilo nastartovat a odjíždíte domů (podmínky PL strany individuálního/hromadného odjezdu budou upřesněny). Řidiči autobusu jsou připraveni na Váš odvoz na parkoviště v blízkém sousedství letišť.

Poplatek 1000Kč za osobu bude splatný řidiči v okamžiku nástupu do autobusu.

Závěrem ještě jednou pro jistotu zopakuji, že je nutné s sebou vzít doklad totožnosti (nejlépe cestovní pas, přinejhorším občanský průkaz), doklady k vozidlu (MTP v orginálu a ještě lépe VTP v kopii - ten snad nebude nutný), případně plnou moc (pokud bude vozidlo vyzvedávat jiná osoba, než majitel), startovací kabel, případně hustilku.

Petr Jesenský, konzul
AKTUALIZACE k 20. 5. 2020

V návaznosti na informaci níže doplňujeme, že konzulární odbor MZV ČR a Velvyslanectví ČR ve Varšavě zorganizovali svozný autobus dle plánu detailně popsaného níže, tedy na neděli 24. května 2020 (sraz v 9 hodin ráno na  "Odpočívce Antošovice směr Bohumín"- pro otevření mapy upřesňující dané místo stačí kliknout na modrý text). V současné době se čeká pouze na souhlasné stanovisko Polské strany. Neprodleně po jeho obdržení Vás budeme informovat zveřejněním informace na této webové stránce a formou emailu odesílaného na adresy, ze kterých jste s námi komunikovali. S ohledem na množství ostatních konzulárních činností prosím o komunikaci pouze v nezbytně nutné míře. V závažných případech prosím využijte telefon konzulární pohotovosti +48 600 976 776, na kterém jsem k zastižení 24/7. Tento telefon prosím využijte zejména v případě, kdy byste od nás takový email do sobotního rána neobdrželi.

Děkuji za pochopení a pevně věřím, že nedělní repatriace Vašich vozidel bude korunována úspěchem,

Petr Jesenský, konzul 
 

 

 • Mgr. Petr Jesenský
  vedoucí konzulárního oddělení
  Velvyslanectví České republiky v Polsku

  Kierownik Wydziału Konsularnego
  Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce

  Head of Consular Section
  Embassy of the Czech Republic in Poland

  Koszykowa 18
  00-555 Warsaw
  tel.: +48 225 251 868
  fax: +48 226 217 234
  email: petr_jesensky@mzv.cz

 

 

AKTUALIZACE k 20. 5. 2020

V návaznosti na informaci níže doplňujeme, že konzulární odbor MZV ČR a Velvyslanectví ČR ve Varšavě zorganizovali svozný autobus dle plánu detailně popsaného níže, tedy na neděli 24. května 2020 (sraz v 9 hodin ráno na  "Odpočívce Antošovice směr Bohumín"- pro otevření mapy upřesňující dané místo stačí kliknout na modrý text). V současné době se čeká pouze na souhlasné stanovisko Polské strany. Neprodleně po jeho obdržení Vás budeme informovat zveřejněním informace na této webové stránce a formou emailu odesílaného na adresy, ze kterých jste s námi komunikovali. S ohledem na množství ostatních konzulárních činností prosím o komunikaci pouze v nezbytně nutné míře. V závažných případech prosím využijte telefon konzulární pohotovosti +48 600 976 776, na kterém jsem k zastižení 24/7. Tento telefon prosím využijte zejména v případě, kdy byste od nás takový email do sobotního rána neobdželi.

Děkuji za pochopení a pevně věřím, že nedělní repatrace Vašich vozidel bude korunována úspěchem,

 

Petr Jesenský, konzul

 

 

 

AKTUALIZACE k 17. 5. 2020
Svozný autobus pro vyzvednutí vozidel z mezinárodních letišť v Katowicích, Krakowě a Varšavě je předběžně plánován na neděli 24. května 2020. 
Sraz je plánován na 9 hodinu ranní na "Odpočívce Antošovice směr Bohumín", kam se musí majitelé vozidel, nebo jimi zplnomocněné osoby samostatně dopravit. Následně svozný autobus vyráží na letiště Katovice, poté na letiště Krakov a naposledy na letiště Varšava. Plánem je rovněž posečkání na každém letišti cca 30 až 45 minut pro neočekávatelné situace, kdy by například vozidlo bylo nenastartovatelné a majitel by by nucen se vrátit autobusem zpět a repatriaci vozidla řešit ve spolupráci s konzulárním později, individuálně. V případě letiště Wroclav se jedná o dva majitele vozidel a svozné vozidlo s řidičem. Ti dle plánu pojedou rovněž v neděli ráno z Prahy a po vyzvednutí vozidel se budou společně neprodleně vracet do ČR.

Řidiče ještě jednou žádáme, aby si na cestu zajistili ochranné pomůcky (roušky, rukavice atd.) a dále startovací kabely a hustilku/autokompresor pro vyřešení případných problémů při vyzvedávání vozidla a dále pak o solidaritu k ostatním řidičům, tedy o možnou pomoc mezi sebou.


Přepravce zajišťující svozný autobus byl vybírán s ohledem na nejnižší cenu, která byl s ohledem na počet osob stanovena na cca 1000 Kč. Hradit se bude řidiči daného autobusu při nástupu na palubu. Dovolujeme si ještě jednou apelovat na jednotlivé majitele vozidel, aby si otázku hrazení poplatků za parkovné již s předstihem projednali s daným parkovištěm a nenechávali to na okamžik vyzvedávání vozidla.

 

 

Poplatky za parkovné:

Do současné doby se podařilo vyjednat osvobození z úhrady poplatků za parkování nad rámec již uhrazených částek (například již uhrazená doba parkování na týden) na letištích ve Varšavě, Wroclawi, Katowicích a Krakowě. Ve věci vyzvednutí vozidel se mají jejich majitelé spojit s kancelářemi jednotlivých parkovišť:

Wroclaw +48 713581224,

Informacja z Portu Lotniczego we Wrocławiu
„W przypadku przekroczenia czasu postoju na parkingu lotniskowym powyżej zadeklarowanego w rezerwacji parkingowej, oplata za przekroczony czas będzie anulowana.”
Port Lotniczy zwraca się z prośbą, aby właściciele pojazdów kontaktowali się, po przylotach w celu odbioru aut, z biurem parkingu zlokalizowanym w terminalu pasażerskim (poziom 0, część przylotowa) – pod numerem telefonu: +48713581224.

Krakow +48 126393456

Decyzja Portu Lotniczego w Krakowie
„W przypadku przekroczenia czasu postoju na parkingu Kraków Airport Parking, powyżej zadeklarowanego w rezerwacji parkingowej, oplata za przekroczony czas będzie anulowana.  Przed wyjazdem kierowcy odbierający pojazd powinni zgłosić się do Biura Obsługi Klienta na parkingu wielopoziomowym. Tel. +48 12 6393456. W przypadku braku biletu parkingowego do wydania pojazdu będzie niezbędne okazanie dowodu rejestracyjnego.

Katowice +48 32 39 27 189

Biuro Obsługi Parkingu, https://www.katowice-airport.com/pl/dla-pasazera/wazne-telefony

Decyzja Portu Lotniczego w Katowicach
„GTL S.A. nie będzie pobierało opłat za parking za okres dłuższy niż pierwotnie zakładany/deklarowany.
W przypadkach kiedy nie można ustalić okresu zakładanego/deklarowanego, zwolnienie z opłaty nastąpi powyżej dnia wprowadzenia zakazu administracyjnego na wjazd obywateli obcych krajów na terytorium RP.
Informacja ta zostanie również zamieszczona na stronie internetowej Katowice Airport”

Varšava +4822 650 38 08, GSM +48 665 004 372

- kontakt: Joanna Skierska-Komorska, Kierownik Działu Sprzedaży Usług Pozalotniczych, Pion Handlowy, Lotnisko Chopina w Warszawie tel.: 22 650 38 08, tel.: +48 665 004 372

případně +48 22 650 22 50, https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/obsluga-parkingow.html