česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

KRIZOVÉ OPATŘENÍ: Pravidla vstupu do České republiky platná od 9. listopadu 2020

Od pondělí 9. listopadu 2020 bude účinné nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, které upravuje vstup osob do České republiky.

 Nové opatření reaguje na pokračující pandemii onemocnění COVID-19 a koordinaci na úrovni EU. Vyplývající epidemiologická opatření a omezení se vztahují jak na české občany vracejí se zpět do ČR, tak i na všechny cizince. 

 

 

Novinkou je mechanismus pro hodnocení epidemiologické situace jednotlivých členských států EU. Na základě stanovených kritérií bude pravidelně aktualizován seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Země jsouděleny do tří kategorií: zelené, oranžové a červené. Seznam bude stanoven sdělením Ministerstva zdravotnictví a bude zahrnovat zelené a oranžové země.

 

Zelená - cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Oranžová - cestující z těchto zemí mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Negativní PCR test budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v ČR předložit cizinci, které do ČR přijíždějí za prací či studiem. Vztahuje se pouze na cizince.

Červená (zahrnuje i území Polska - cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před vstupem do ČR vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

 

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/

  

Pokud jde o občany třetích států, tedy zemí mimo EU+, v souladu s koordinovaným postupem EU platí i nadále zákaz vstupu na území ČR se stanovenými výjimkami. Podmínky vstupu a kategorie osob, které jsou oprávněny vstoupit, jsou novým ochranným opatřením podrobně upraveny. Pravidla pro vstup naleznete na webu MV.

POZOR: po dobu platnosti krizového opatření, kterým se omezuje volný pohyb osob na území ČR, lze bez ohledu na výše uvedené podmínky přicestovat do ČR pouze v nezbytně nutných případech, a to i ze zelených zemí. Není možná cesta za účelem turistiky nebo návštěvy přátel. To se týká především osob, které doposud mohly neomezeně přicestovat z tzv. zelených zemí. Uvedené se nyní mění a platí možnost přicestování jen v nezbytně nutných případech ze všech zemí (včetně Polska).

Všechny osoby vstupující do České republiky musí dodržovat pravidla omezení volného pohybu. Omezení zahrnují například uzavření hotelů a ubytovacích zařízení (pro turistické účely) nebo pobyt na veřejnosti pouze ve dvou osobách.

Toto rozhodnutí nijak nově neomezuje cestování pendlerů.

Osoby, které do ČR v nezbytně nutných případech přicestují, žádáme důkladně se seznámit s karanténními opatřeními. Osobám, které přicestují z jiných než tzv. zelených zemí, připomínáme povinnost vyplnit příjezdový formulář před cestou (týká se všech osob přijíždějíchch z Polska) a absolvovat test na covid-19 – pročtěte si návod pro dodržení karanténních opatření.

 

Pravidla_pro_prijezd_obcanu_CR_a_cizincu_do_CR-platna_od_09-11-2020_-_20201104.jpg
ke stažení (pdf, 156 kB)
 

Telefonická a e-mailová linka

Po - Čt: 8:00 - 16:00 a Pá: 8:00 - 12:00
+420 974 820 680 - volba 3

E-mailová linka pro dotazy související s podmínkami vstupu na území ČR: cestovani.covid19@mvcr.cz

Žádosti o individuální výjimky pro vstup na území nebudou zodpovídány, MV ČR individuální výjimky ke vstupu neuděluje.

  

3. Obecné informace

 

4. Informace pro cizince

 

 

Právní zdroje:

Usnesení o přijetí krizového opatření

 

Aktuální informace naleznete pod následujícím odkazem https://www.mvcr.cz/mvcren/docDetail.aspx?docid=22239079&doctype=ART.