česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV ČR pomáhá na polsko-ukrajinské hranici v Přemyšlu

K 1.3. t. r. MZV ČR zřídilo dočasné konzulární jednatelství v polském Přemyšlu. Pracovnice konzulárního jednatelství pracují s velkým osobním nasazením. 

Monitorují dopravní a humanitární situaci přímo na polsko-ukrajinských hranicích a jsou v bezprostředním kontaktu s válečnými uprchlíky, kterým poskytují nezbytné informace v případě, že tito směřují do / přes ČR. Samozřejmě a v neposlední řadě také pomáhají českým občanům s vystavením cestovních dokladů. To platí zejména pro skupiny evakuujících se Čechů.

Situace na ukrajinsko-polských hranicích je stále kritická, zřízení dočasného konzulárního jednatelství se ukazuje jako nezbytné a správné opatření.

Činnost dočasného konzulárního jednatelství přijel v sobotu 12.3. na místo podpořit velvyslanec Jakub Dürr, který konzulárním pracovnicím vedeným konzulkou Evou Novotnou poděkoval za maximální pracovní nasazení.

Na místě však nepomáhá pouze MZV ČR, ale i řada dobrovolníků z ČR. Velvyslanec Dürr se během sobotní návštěvy Přemyšlu setkal např. s dobrovolníky z organizace Lékaři a záchranáři Čech a Moravy na Ukrajině, kteří uprchlíkům poskytují bezplatné ošetření a lékařskou pomoc.

Netypickým aspektem stávající konzulární práce na polko-ukrajinské hranici je i tisk omalovánek s Krtečkem, které si mohou děti vybarvovat ve chvílích, kdy jsou jejich rodiče zaměstnáni komunikací s úřady nebo dobrovolníky.