česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nezapomínáme! Od protestního sebeupálení Ryszarda Siwiece uplynulo půlstoletí

Před padesáti lety, dne 8. září 1968, se na protest proti nelegální a agresivní okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy při národních dožínkových slavnostech upálil pan Ryszard Siwiec, polský vlastenec, otec pěti dětí a bojovník Zemské armády.

Ryszard Siwiec, přesvědčený odpůrce komunistických diktatur, položil na oltář svobody a demokracie oběť nejvyšší. Jeho čin se stal integrální součástí moderních českých, slovenských a polských dějin. Ryszard Siwiec byl v roce 2001 in memoriam vyznamenán prezidentem republiky Václavem Havlem Řádem Tomáše Garrigua Masaryka  první třídy.

Při příležitosti padesátého výročí jeho činu se Velvyslanectví České republiky ve Varšavě hluboce sklání před jeho obětí.

Velvyslanectví České republiky rovněž vyjadřuje úctu všem svobodomyslným Polákům, kteří proti nelegální a agresivní okupaci Československa v srpnu 1968 anebo později vystoupili a kteří v důsledku svého aktivně vyjádřeného nesouhlasu riskovali perzekuci ze strany tehdejších komunistickych úřadů.