česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MSZ RP
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání ministrů zahraničí zemí V4 a západního Balkánu v Rogalíně

Ministři zahraničí zemí V4 a západního Balkánu dne 28. června v polském Rogalíně diskutovali možnosti zrychlení tempa dalšího rozšiřování EU, nutnost evropské solidarity při odstraňování následků pandemie COVID-19. Předmětem jednání bylo i sdílení zkušeností států V4 s budováním efektivního regionálního partnerství.

Ministeriáda se uskutečnila na základě polské iniciativy v rámci blížícího se konce polského předsednictví Visegrádské skupině. Pozvání k účasti přijali rovněž chorvatský ministr zahraničních a evropských záležitostí a zvláštní zmocněnec EU pro dialog mezi Bělehradem a Prištinou.

Hlavním tématem jednání byly perspektivy evropské integrace regionu západního Balkánu. Ministři se shodli, že současné tempo procesu rozšiřování EU vyžaduje zrychlení. Ministři zahraničních věcí V4 vyjádřili svou neochvějnou podporu integračním snahám západního Balkánu - a to jak politicky, tak prostřednictvím sdílení zkušeností z předvstupního období a 17 let členství v EU.

Ministři zahraničí V4 podporují co nejrychlejší zahájení přístupových jednání s Albánií a Severní Makedonií. K tomu by mělo dojít během slovinského předsednictví v Radě EU, které započne dne 1.7.2021. Ministři rovněž vyjádřili naději na další pokrok v přístupových jednáních se Srbskem a Černou Horou.

Před vlastním zasedáním položili vedoucí delegací věnec k Památníku obětem událostí června 1956 v Poznani.

Českou republiku na ministeriádě zastupoval náměstek ministra zahraničních věcí Jan Kohout.