česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslance Jakuba Dürra s Pavlem Latuškou

Dne 24. ledna t. r. se velvyslanec Jakub Dürr v prostorách českého velvyslanectví ve Varšavě setkal s panem Pavlem Latuškou, bývalým ministrem kultury Běloruska, diplomatem a členem Koordinační rady pro předání moci v Bělorusku.

Velvyslanec byl informován o současné situaci v Bělorusku, o zhoršující se situaci v oblasti lidských práv a o problémech souvisejících s aktivitami běloruské opozice v zahraničí. Velvyslanec Dürr ujistil, že Česká republika bude i nadále podporovat svobodné Bělorusko.

Představitelé ČR jednoznačně odsoudili represe po zmanipulovaných prezidentských volbách v Bělorusku v srpnu 2020 a veřejně kontinuálně apelují na propuštění politických vězňů v Bělorusku. Podpora demokratickým silám a bojovníkům za svobodu byla vyslovována napříč politickým spektrem, vládními představiteli i zástupci Parlamentu. Ministr zahraničí přijal v září 2020 představitele běloruské opozice P. Latušku. Později se také spojil se S. Tichanovskou. Na pozvání Senátu ČR Prahu v červnu 2021 navštívila S. Tichanovská. Přijata byla nejvyšším ústavními činiteli (prezident, předsedové obou komor Parlamentu, předseda vlády, ministrem zahraničí, opozice aj). Mnozí čeští zákonodárci svými dopisy morálně podporují politické vězně v Bělorusku.