česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění pro občany ČR nacházející se na území Polska s podezřením na příznaky onemocnění koronavirem COVID-19 (krátkodobě, dlouhodobě či trvale pobývající)

Jakým způsobem se zachovat v případě podezření na příznaky nákazy novým koronavirem COVID-19 na území Polska a možnosti prevence nákazy či přenosu naleznete níže.


K dotazům týkajícím se možného tranzitu z/do rizikových zemí přes Polsko: V návaznosti na Usnesení vlády ČR ze dne 12. března 2020 č. 198 o přijetí krizového opatření si tímto dovolujeme informovat občany ČR, že nezačlenění Polska mezi rizikové země ohledně šíření koronaviru COVID-19, neznamená možnost tranzitu z/do rizikových zemí přes Polsko. Cílem daného opatření je omezení pohybu osob z rizikových zemí do ČR a tím zamezení případného zavlékání koronaviru na území ČR. Úmyslné nedoržování rozhodutí vlády ČR může být v důsledku kvalifikováno jako protiprávní jednání pod hrozbou sankce až 3 miliónů Kč. Na základě výše uvedeného Velvyslanectví ČR ve Varšavě tímto apeluje na respektování předmětného rozhodnutí vlády ČR cíleného na zajištění bezpečnosti na území České republiky.

 

V případě podezření na nákazu novým koronavirem SARS-Cov-2, způsobujícím onemocnění zvané COVID-19, na území Polska je nutné omezit kontakt s jinými lidmi a okamžitě kontaktovat jednu ze speciálně zřízených non-stop linek: 800190590 (NFZ), +48 22561600 (ZUS) a +48 225051188 (PZU) a následovat udělené pokyny. V případě, že se nebude možné na danou linku dovolat, je možné využít i linku 112 či svého místního ošetřujícího lékaře. V krajním případě je možné pomocí internetu nalézt nejbližší zdravotnické zařízení a prostřednictvím telefonu projednat další kroky.

Bližší informace o nemoci, prevenci nakažení a přenosu nemoci naleznete níže.

 

Prevence nakažení COVID-19

Odborníci se shodují, že by lidé především měli dodržovat základní hygienická pravidla. Tedy důkladně si mýt ruce, v ideálním případě používat i alkoholovou dezinfekci. Při kašlání a kýchání si krýt ústa rukávem, nikoli dlaní. Doporučuje se také omezit fyzický kontakt, jako je podání ruky, případně si ihned poté umýt ruce. Rozhodně není vhodné sahat si do očí.
 

Důležité je postupovat tak, jako při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:
- vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
- dodržovat základní hygienická pravidla
- používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
- nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
- jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
 

Co dělat při příznacích? A jaké jsou?

Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl telefonicky kontaktovat výše uvedenou linku 800190590, případně nouzovou linku 112 či nejbližší zdravotnické zařízení.

přílohy

Prevence přenosu nákazy koronaviru 61 KB JPG (Obrázek / Fotka) 12.3.2020