česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: UCz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uwaga Czesi

Kdy: 20.10.2019 17:00 - 27.10.2019 21:00, Kde: Wrocław

V roce 1989 v Polsku uskutečnily se jednání u kulatého stolu, pak částečně svobodné volby a nakonec vytvoření vlády Tadeusze Mazowieckého. Ve stejné době Československu opozice organizovala brutálně potlačené demonstrace a jejích vůdci byli posláni do vězení.

Za takových okolností se zrodila myšlenka organizovat Přehled československé nezávislé kultury.

Seminář a přehled začaly v pátek 3. listopadu. Nejvíce emocí byl vzbudil dvoudenní koncert bardů. Publikum Polského divadla bylo naplněno až po okraj. Kromě Kryla vystoupili i Jaroslav Hutka, Svatopluk Karásek a Jaromír Nohavica. Během sobotního koncertu východoněmecký disident Wolfgang Templin oznámil z jeviště, že v Berlíně demonstruje milion lidí. Tato informace způsobila nepopsatelné nadšení a prodloužené vykřikování „svobodu!“

V rámci přehledu proběhl také koncert československých rockových skupin, přehlídka filmů a výstava fotografií z invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Prodávaly se nezávislé a imigrační publikace. I přes zabavení všech děl proběhla vernisáž nezávislého umění. Symbolické bílé „rámy“ byly vystaveny a podepsány jmény autorů.

Velvyslanectví ČR ve Varšavě ve spolupráci s Českým centrem zajistilo festivalové vystoupení Dorota Barová Trio. Koncert hudebního tria se uskuteční dne 24. října 2019 od 19.30 hod. v hudebním klubu Starý Klášter.

https://uwagaczesi.pl/