česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček vystoupil na výročním zasedání aliance 4EU+

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v pondělí 16. listopadu 2020 oslovil výroční plenární jednání aliance šesti evropských univerzit 4EU+. Ocenil úsilí tohoto uskupení, u jehož rodu stála Karlova univerzita, vzdělávat nastupující generace jako kriticky uvažující občany, kteří budou připraveni čelit globálním výzvám a nacházet jejich řešení a současně budou sdílet a prosazovat evropské hodnoty. Zdůraznil, že vzdělaní lidé budou schopni vytvářet prosperující, otevřenou a inovativní společnost, která bude jednat na základě vědeckého poznání a bude odolná vůči vnějším i vnitřním stresům a manipulacím.

V pondělí 16. listopadu se uskutečnilo výroční jednání aliance 4EU+, které zorganizovala Karlova univerzita, jež přebírá v tomto uskupení předsednictví na následující období. Aliance 4EU byla v roce 2017 vytvořena UK, Universität Heidelberg, Sorbonne Université a Uniwersytet Warszawsk.  Později se k ní připojily Università degli Studi di Milano a Københavns Universitet (a její jméno bylo změněno na 4EU+). Tato prestižní vysokoškolská pracoviště společně usilují o novou kvalitu vzájemné spolupráce ve výuce, vzdělávání  a výzkumu. Důležitým cílem je také systematicky podporovat mobilitu studentů a akademických pracovníků. Univerzity tím mají být posíleny ve své roli institucí s posláním udržovat a rozvíjet svobodné myšlení a další akademické hodnoty. Hodlají zajišťovat rovný přístup ke vzdělání a formovat příští generace otevřeně smýšlejících a aktivních občanů, kteří budou připraveni obstát při řešení globálních problémů a přicházet s novými objevy a inovacemi, které zajistí udržitelný rozvoj a prosperitu evropských zemí.  

Ministr Petříček podpořil jeden z hlavních deklarovaných cílů aliance: budovat vzájemné porozumění a aktivizovat společnosti, ekonomiky a kultury. V této souvislosti uvedl, že schopnost komunikovat, naslouchat si navzájem a vnímat a respektovat cizí názor, je důležitá nejen v akademickém světě, ale též v mezinárodních vztazích. Vzdělaní a nezávisle uvažující lidé jsou schopni se vypořádat s „alternativními fakty“ či fake news, jež vystavují tlaku naše společnosti a demokratické instituce. Dále Petříček připomněl námět spolupráce vysokých škol v EU s jejich potenciálními partnery v zemích Východního partnerství.

Výroční zasedání, na jehož organizaci se podílelo též Ministerstvo zahraničních věcí, se původně mělo konat v Černínském paláci. Kvůli pandemii COVID-19 proběhlo on-line. Záznam je k dispozici na YouTube.