česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek poděkoval svému polskému protějšku za vyslání hasičů do obcí na Moravě zastižených tornádem

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) jednal se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem. Ten přijel na návštěvu ČR v týdnu, kdy pokračují intenzivní jednání mezi Českem a Polskem kvůli hnědouhelnému dolu Turow u hranic s Českem.

Ministr Rau na úvod jednání vyjádřil soucit s obyvateli jihomoravských obcí postižených včerejším katastrofálním tornádem. Polsko je podle jeho slov připraveno pomoci vysláním několika jednotek hasičů do oblasti, kteří by měli pomáhat při obnově zničených domů nebo infrastruktury. Ministr Kulhánek nabídku vysoce ocenil: "Polsko patří mezi naše nejbližší spojence a nejlepší přátele a my víme, že se na Poláky můžeme v těžké chvíli vždy spolehnout."

Hlavním tématem jednání byly bilaterální záležitosti, spolupráce obou zemí v NATO a EU a samozřejmě spolupráce v rámci Visegradské skupiny. Ministři si také vyměnili názory na situaci v Rusku a Bělorusku.  

Stranou nezůstala ani otázka hnědouhelného dolu v polském Turowě. O tom v minulých dnech jednali experti obou zemí na Ministerstvu životního prostředí v Praze. Oba ministři ocenili intenzitu jednání a jejich věcný charakter. "Naším cílem je uchránit české zájmy a to je naše základní vyjednávací pozice," zdůraznil ministr Kulhánek. Jednání s polským ministrem zahraničí se zúčastnil také náměstek MZV Martin Smolek, který je vládním zmocněncem pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU a tento týden vedl jednání s polskou stranou. Jednání budou pokračovat příští týden.

Oba ministři se shodli, že je třeba ještě více se zaměřit na příhraniční spolupráci mezi oběma zeměmi. Polsko má s ČR nejdelší společnou hranici. "Ukazuje se, že se musíme více věnovat tématům spolupráce na úrovni našich příhraničních regionů. Jde o oblasti ochrany ovzduší nebo společné projekty v oblasti infrastruktury," uvedl ministr Jakub Kulhánek.