česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Za mimořádný přínos pro rozvoj střední a východní Evropy obdržel ministr Petříček v Toruni Jagellonskou cenu

Během sobotního slavnostního ceremoniálu na Toruňské vysoké škole 15. srpna 2020 ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jako teprve druhý český politik osobně převzal prestižní Jagellonskou cenu za úsilí při rozvoji a posilování postavení střední a východní Evropy ve světě. Ve svém projevu vzpomněl společnou historii i stoleté výročí Zázraku na Visle.

„Pod vládou Jagellonců jsme s částí dnešního Polska tvořili jeden stát. Byla to integrace v míru po letech vzájemných konfliktů. Společně jsme se postavili tehdejším hrozbám ze strany Turků a tyto časy nás tehdy spojily, stejně jako nás nyní spojuje fakt, že čelíme dalším společným výzvám,“ řekl ve svém projevu ministr Petříček a dodal: „Přesně před sto lety se odehrávala bitva mezi polskou armádou a ruskými bolševiky. Známe ji také jako Zázrak na Visle. Pomohla zadržet komunismus mimo naše země až do tragického příchodu druhé světové války. Tato bitva ulehčila život Čechoslovákům v tehdejší První republice.“

 „Je to pro mě velká čest získat takové ocenění. Současná nelehká celosvětová situace v souvislosti s pandemií je velkým testem vzájemných vztahů, a to nejen s našimi sousedy. Právě přátelské a vzájemně fungující sousedství se ale osvědčilo jako nejúčinnější v první fázi boje proti neviditelnému nepříteli COVID-19,“ řekl také šéf české diplomacie.

Společně s českým ministrem zahraničí byla oceněna litevská ministryně vnitra Rita Tamašunienė, která se však kvůli pandemii osobně ceremoniálu nezúčastnila.

Ceny, které oceňují mimořádný přínos politickému, hospodářskému, společenskému, kulturnímu a vědeckému rozvoji střední a východní Evropy, uděluje každoročně Jagellonské kolegium – Toruňská vysoká škola významným osobnostem mezinárodního formátu. Cenu z významných českých politiků získal dříve pouze v srpnu 2017 exprezident Václav Klaus.