česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: https://edalnice.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zavedení elektronických dálničních známek v České republice

Od 1. ledna 2021 bude v České republice zaveden systém elektronických dálničních známek, který nahradí stávající fyzické kupóny lepené na čelní sklo vozidla. Prodej známek na rok 2021 bude zahájen 1. prosince 2020. Dosavadní ceny a parametry zůstávají beze změn.

Řidiči tedy mají možnost zakoupit dálniční známku na 10 dní za 310 Kč, na měsíc za 440 Kč, nebo na jeden rok za 1 500 Kč. U dálniční známky na jeden rok je platnost nově stanovena na 365 dní od data nákupu, nikoliv na kalendářní rok jako doposud.

Vedle online nákupu budou známky dostupné také na pobočkách České pošty, čerpacích stanicích EuroOil a prostřednictví speciálních samoobslužných stánků poblíž státních hranic.

Při nákupu je potřeba věnovat zvýšenou pozornost zadávání údajů o vozidle – po zaplacení při online nákupu nebude možné zadané údaje měnit. Bližší informace k nákupu známky jsou dostupné na tomto odkazu.

Vozidla s ekologickým pohonem jsou při nákupu známek zvýhodněna. Pro vozidla s pohonem na zemní plyn a biometan platí poloviční sazba – tedy 155, 220, nebo 750 Kč.

Elektromobily, hybridní vozy a vozy spalující vodík jsou od poplatku zcela osvobozeny a to za předpokladu, že hodnota vypouštěných emisí nepřesahuje 50 g CO2/km.

Má-li takové vozidlo přidělenu speciální registrační značku, je osvobozeno automaticky. V případě, je registrováno na běžných značkách, je potřeba zažádat o osvobození od poplatku speciálním formulářem, který je ke stažení na tomto odkazu.

Osvobozeny od poplatku jsou také historická vozidla a vozidla přepravující vybrané osoby, podrobnosti naleznete zde.