česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

LETECKÉ SPOJENÍ MEZI USA A EVROPOU


V návaznosti na rozhodnutí USA a dalších zemí o omezení pohybu osob, které byly přijaty s cílem zamezit šíření koronaviru, změnily letecké společnosti zásadním způsobem své letové řády a mnoho letů bylo zrušeno.

Všem cestovatelům důrazně doporučujeme registraci v aplikaci DROZD. Pokud se Vám podaří odcestovat z USA předčasně, nezapomeňte svoji registraci zrušit. Pokud naopak zůstanete déle, údaje v DROZDu aktualizujte!  

Aktuální informace o omezeních jednotlivých leteckých společností najdete níže. 
 

Snažíme se informace průběžně aktualizovat. Vzhledem k dynamickému vývoji však následující informace berte zejména jako orientační. 
   



 

LETIŠTĚ V USA PRO LETY DO EVROPY


Do USA nemohou momentálně cestovat osoby, které v posledních 14 dnech pobývaly na území států schengenského prostoru, Velké Británie, Irska, Brazílie, Čínské lidové republiky a Íránu. Bližší podrobnosti o opatření amerických orgánů naleznete na naší webové stránce v článku COVID-19: Cestování do USA je omezeno. 

V této souvislosti je třeba zdůraznit, že lety mezi USA a Evropou zakázány nebyly a nejsou. Lety z / do států schengenského prostoru jsou v USA odbavovány na následujících mezinárodních letištích (pro vstup do USA je ale třeba splňovat uvedené podmínky): 

•  Boston-Logan International Airport (BOS), Massachusetts 

•  Chicago O’Hare International Airport (ORD), Illinois 

•  Dallas/Fort Worth International Airport (DFW), Texas 

•  Detroit Metropolitan Airport (DTW), Michigan 

•  Daniel K. Inouye International Airport (HNL), Hawaii 

•  Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport (ATL), Georgia 

•  John F. Kennedy International Airport (JFK), New York 

•  Los Angeles International Airport, (LAX), California 

•  Miami International Airport (MIA), Florida 

•  Newark Liberty International Airport (EWR), New Jersey 

•  San Francisco International Airport (SFO), California 

•  Seattle-Tacoma International Airport (SEA), Washington 

•  Washington-Dulles International Airport (IAD), Virginia 

  




ODLET Z USA 


Pokud již máte zakoupenu letenku k návratu do ČR, nebo si tuto letenku teprve zakoupíte, považujeme za nezbytné průběžně sledovat webové stránky všech leteckých společnosti, se kterými budete cestovat.  

Většina dopravců upozorňuje, že jsou schopni se zabývat rezervacemi jen několik dnů předem. Neobjednávejte proto letenky na delší dobu dopředu a volte k návratu do ČR nejbližší možný termín. Při objednávání letenek on-line dávejte přednost spíše portálům leteckých společností a nikoliv zprostředkovatelských agentur. 

 

Vzhledem k tomu, že je v současné době možné letecky přicestovat až do České republiky, snažte se koupit letenky přímo až do Prahy!

 

Též doporučujeme stáhnout si mobilní aplikace leteckých společností a přihlásit se k odběru aktualizovaných informací. 

Pokud potřebujete let změnit a daná letecká společnost nereaguje na běžné způsoby komunikace, je nezbytné ji kontaktovat všemi možnými dostupnými prostředky, včetně sociálních  médií. Pokud ani to nevede k úspěchu, doporučujeme osobně navštívit přímo přepážku dané společnosti, a to pokud možno na některém ze shora uvedených mezinárodních letišť. 

Dopravci mohou také uplatňovat při vyřizování nákupů letenek mimořádná omezení, a to s ohledem na řešení repatriačních potřeb. To se může projevit, pokud například kupujete při odletu z USA zpáteční letenku. Při rezervaci letenky je též třeba vzít v úvahu, že zpět do USA se mohou vrátit jen občané USA a cizinci s povoleným trvalým pobytem. Pokud tedy v USA pobýváte jen na dlouhodobé vízum, pak může vzniknout potíž se zakoupením zpáteční letenky. I v tomto případě je třeba dávat přednost zakoupení letenky z USA jednosměrné.

I těsně před odletem je třeba se ujistit, že máte potvrzené všechny lety až do cílové destinace nebo alespoň do místa, odkud se lépe dostanete do České republiky.

Informace je třeba průběžně sledovat a ověřovat až do odbavení u posledního leteckého spoje na trase.  

Vstup turistům na území Kanady je v tuto chvíli zakázán. Letecký transit přes Kanadu je stále možný, avšak je třeba zajistit si předem elektronický souhlas k cestě: Electronic Travel Authorization (eTA).   

Aktuální časy letů lze ověřovat na webových stránkách Flight Status nebo Flightradar24

 



 

NÁVRAT DO ČR

 

Seznamte se především s článkem Povinnosti při návratu do ČR!


Vzhledem k tomu, že v současné době je možné letecky přicestovat z USA až do České republiky, snažte se koupit letenky přímo až do Prahy!
 

Pokud se budete vracet přes území jiných států, doporučujeme prostudovat webové stránky našich velvyslanectví v daných státech. Slouží k tomu Rozcestník informací k cestování do ostatních států.


Vybrané webové stránky velvyslanectví v Berlíně, BratislavěBruselu, Haagu, Londýně, Paříži, Vídni a Varšavě.


Letecké společnosti mohou při odbavení cestujících vycházet z podkladů Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA). Nebude na škodu, když si zkontrolujete, zda zde uvedené podmínky splňujete. Podklady IATA nemusí být vždy detailní. Doporučujeme proto mít k dispozici též:

  • tabulku "Conditions for entry of persons to the territory of the Czech Republic (valid from 20 July 2020) in accordance with the Ministry of Health Protective Measure", která je ke stažení na portálu Ministerstva vnitra ČR.


V případě zájmu si lze sjednat dopravu do ČR ve skupině či individuálně u některých autobusových dopravců. Jedná se o společnosti RegioJet,  Umbrella HolidayNoblesslineUchytil a Vega Tour.



 



 

PŘEHLEDY LETŮ

 

České aerolinie (ČSA) již obnovily provoz na několika linkách.

 

KLM též nabízí jeden let denně z Amsterdamu do Prahy. Jedná se o let číslo KL 1351 v 9.10.  Aktuální informace zde:

https://www.klm.com/travel/cz_cs/prepare_for_travel/up_to_date/flight_update/index.htm

 

Existuje i přímý let Lufthansa LH1396 z Frankfurtu do Prahy.

 

Informaci o přímých letech do Prahy lze získat na portálu Letiště Václava Havla.
 

V dohledné době začne odbavovat též mezinárodní letiště Ostrava/Mošnov a provoz jsou nyní již oprávněna zahájit i letiště Brno/TuřanyPardubice a Karlovy Vary.

 


 

PŘEHLED LETŮ Z USA DO EVROPY (AKTUALIZOVÁNO 24. 7.) (XLSX, 14 KB)




PŘEHLED LETŮ Z KANADY
(DOCX, 44 KB)

 

 


 

AER LIGNUS 

Aktuální informace  

 

AIR FRANCE  

Aktuální informace  

 

ALITALIA  

Aktuální informace 

 

AMERICAN AIRLINES  

Aktuální informace  

 

BRITISH AIRWAYS   

 

DELTA AIRLINES  

Aktuální informace  

  

KLM  

Aktuální informace  

  

LUFTHANSA GROUP

Lufthansa  

Swiss  

Austrian Airlines  

Brussel Airlines  

   

SAS  

Aktuální informace  

  

UNITED AIRLINES  

Aktuální informace  

  

VIRGIN ATLANTIC  

Aktuální informace  

 

Letečtí dopravci průběžně aktualizují informace o provozovaných letech. Výše uvedený přehled obsahuje informace z veřejně dostupných zdrojů a nelze je považovat za závazné.