česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak jsme hlasovali ve volbách do Poslanecké sněmovny

(Archivní článek, platnost skončena 31.10.2021.)


V úterý 12. října 2021 schválila Státní volební komise výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Příslušné sdělení již bylo publikováno ve Sbírce zákonů pod číslem 372/2021 Sb.


O tom, s jakým výsledkem jsme hlasovali na zastupitelských úřadech České republiky ve Spojených státech, se lze dočíst na portálu Českého statistického úřadu v kapitole Výsledky hlasování za územní celky – zvláštní volební okrsky.

Koncem srpna, kdy byly uzavřeny zvláštní seznamy voličů, bylo při našem velvyslanectví registrováno celkem 271 voličů. Šesti z nich jsme následně vydali na základě jejich žádosti voličské průkazy, aby mohli volit jinde.

K samotnému hlasování, které na všech zastupitelských úřadech ČR v USA proběhlo ve čtvrtek 7. a v pátek 8. října, se na naše velvyslanectví dostavilo celkem 153 voličů. Z tohoto počtu 42 voličů hlasovalo na základě voličského průkazu.

V roce 2017 bylo do našeho zvláštního seznamu voličů zapsáno 185 voličů a k volbám přišlo celkem 135 voličů. Z toho 59 voličů tehdy hlasovalo na voličský průkaz. Potvrdil se tedy náš předpoklad, že na voličský průkaz bude vzhledem k pandemii a složitějším podmínkám cestování z ČR do USA volit menší počet voličů.

Přesto jsme tedy v celkovém počtu hlasujících voličů zaznamenali oproti roku 2017 nárůst.

Informaci o tom, pro které strany a hnutí voliči na našem velvyslanectví hlasovali a které kandidáty kroužkovali, naleznete rovněž na portálu Českého statistického úřadu.

Počet voličů v seznamu je zde uveden 307. Je to počet voličů zapsaných do našeho zvláštního seznamu voličů ke dni jeho uzavření (271). Od tohoto počtu je odečteno 6 voličů, kterým jsme vydali voličský průkaz, a naopak přičteno 42 voličů, kteří u nás hlasovali na voličský průkaz a kteří tedy byli během hlasování na seznam dodatečně zapsáni. Tedy 271-6+42=307.

Průběh voleb se řídí zákonem č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky.

Obecné informace o volbách v ČR lze nalézt na portálu Ministerstva vnitra ČR.

 


 

Žijete v našem konzulárním obvodu a rádi byste u nás v příštích volbách také hlasovali?

Zapište se již nyní do našeho zvláštního seznamu voličů!

 


 

Prostor pro hlasování

Prostor pro hlasování

Velvyslanec Hynek Kmoníček

Velvyslanec Hynek Kmoníček

Volební místnost

Volební místnost